| EmyJail999 a întrebat:

Deci:Poate sunt eu mai greu de cap cu pc-ul dar o sa va intreb ceva:Eu am 256MB de RAMI si intrebarea mea este daca aici unde am incercuit eu sunt ramii...adica ar fi imposibil dar nu stiu sigur! Dupa cum v-am spus sunt mai greu de cap cu pc-ul si as vrea sa imi explicati! Adevarat am facut niste tweaks si settinguri la services etc dar nu stiu sigur...Help si garantez funda! http://img43.imageshack.us/img43/8673/taskmanagerg.png

Răspuns Câştigător
| Andruşcă a răspuns:

Hai sa-ti explic:
Hard-diskul e dispozitivul pe care se tine informatia din calculator(filme, filme porno, muzica, poze, jocuri, sistemul de operare, programele, etc).
Acest hard-disk este de fapt un disk din fier magnetizat care e citit de un cap-cititor.Hard-diskul nu e foarte rapid, de aia cand copiezi ceva trebuie sa astepti.
Cand pornesti un program acesta trebuie sa mearga rapid, sa se incarce tot imediat si sa-l ai la dispozitie, de aia s-a inventat memoria RAM.Memoria RAM e o placuta de memorie de pe placa de baza, de capacitate mult mai mica ca hard-diskul dar care merge mult mai rapid, ca programele sa se miste normal.
Bineinteles, sunt cazuri cand memoria RAM nu mai ajunge si atunci apare eroarea "Insufficient memory" urmata de o minunata blocare a calculatorului.
Pentru a evita aceste blocari si nervi, se recurge la memoria virtuala, adica se ia spatiu de pe hard-disk si se foloseste pe post de memorie RAM ca sa faci programul(cu chiu cu vai) sa functioneze. Avand in vedere ca se foloseste memorie de pe hard-disk e logic ca programul va merge foarte prost, sacandat dar macar merge, il ai pornit.
Tu ai 256 RAMI doar ca in poza aia s-a recurs vreo 330 MB de memorie virtuala, de aia arata 586 si de aia cel mai probabil iti merge calculatorul prost.
Sfatul meu e sa-ti cumperi o placuta de macar 512 RAMI, cu tot cu montat la magazin te costa mai putin de 70 lei.Dai banii astia odata dar stii ca nu te mai stresezi.