| KenaSebi a întrebat:

Este buna aceasta configuratie?

http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2676114/

Răspuns Câştigător
| alexboss2020 a răspuns:

Te contrazic, un pentium G4560 este un procesor bun dar mai tarziu nu stiu cat de bun o sa fie mai bine merge pe ryzen, si cum adica ''daca cumperi acea placa video'' gtx 1050 ti nu este destul de buna sau cum? Si inca un lucru nu iti trebuie un gtx 1080 neaparat ca sa folosesti ryzen, din moment ce ai un gtx 1060, gtx 1050 ti(la limita) poti folosi asemenea procesoare dar bineinteles nu poti folosi un RYZEN 7 1800X cu un gtx 1050 ti

10 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

În locul tău aș opta pentru:
- Placă de bază Intel socket 1151 + Pentium G4560
- 2 barete de 8GB DDR4 cât mai ieftine că doar sunt barete RAM, care chipurile nu se strică și oricum ai garanție 99 luni la ele

De ce?

Deoarece mai târziu poți să faci ușor un upgrade la un i5 sau i7 SH, nonK, ca să nu suspectezi niciodată că acel procesor a fost supus greului unui OC 24/7.
Nu are sens să cumperi un asemenea procesor dacă cumperi acea placă video. Dacă cumpărai GTX 1080, da, aveai nevoie de un procesor mai puternic.

Răspuns utilizator avertizat
| bogdan324 a răspuns (pentru SilviaDulcik):

Pana face el upgrade la alt procesor deja apar alte ozn-uri de la Intel si ce va lua el va fi putin depasit si in plus da banii degeaba, ideea ta e buna dar acel procesor este deja la nivelul unui i5 ca si performanta+8 threaduri precum procesoarele i7, deci e foarte ok pentru streaming si gaming, ce as mai adauga ar fi 2 memorii ram a cate 8gb de la 2666mhz in sus deoarece procesorul ala are un avantaj cu asemenea memorii de frecventa mare, fps-urile si performanta generala fiind semnificativ mai buna, in plus jocurile se vor simti mai fluid in general.
Ca si sursa ia-ti macar asa ceva
http://www.pcgarage.ro/surse/segotep/sg-500ae/
Are protectii, eficienta 85%, certificare 80+, iti va duce sistemul tau lejer.
Placa video este ok, n-ai nevoie de mai mult daca te joci pe high-very high in 1080p.

Răspuns utilizator avertizat
| bogdan324 a răspuns (pentru KenaSebi):

Da,dar aici intervin si cele 8 threaduri(i5 are 4, i7 are 8), iar daca imperechezi procesorul cu memorii de frecventa mare deja esti deja in avantaj si poti considera ca ai un i7 la un pret mai mic, pe scurt:i5 fara investitii, i7 cu investitii(aka memorii)

Răspuns utilizator avertizat
| alexboss2020 a răspuns (pentru SilviaDulcik):

Te contrazic, un pentium G4560 este un procesor bun dar mai tarziu nu stiu cat de bun o sa fie mai bine merge pe ryzen, si cum adica ''daca cumperi acea placa video'' gtx 1050 ti nu este destul de buna sau cum? Si inca un lucru nu iti trebuie un gtx 1080 neaparat ca sa folosesti ryzen, din moment ce ai un gtx 1060, gtx 1050 ti(la limita) poti folosi asemenea procesoare dar bineinteles nu poti folosi un RYZEN 7 1800X cu un gtx 1050 ti

| alexboss2020 a răspuns:

Da este foarte buna, dar ai facut o mica greseala pe care o fac toti amatori, ai pus un singur modeul de memorie ram ceea ce nu e bine recomandat este sa pui doua ca sa lucreze in dual chanel, deci ori iei 2 memori de 4gb ram ori iei 2 memori de 8gb ram ca sa ai 16 gb

| AlexDFY a răspuns:

Probabil ai hard si carcasa si de asta nu ai pus, dar da, e o configuratie buna.

| Elenna09 a răspuns:

Da, este foarte buna happy

| Sergunss a răspuns:

Urcă dacă poți prețul cu 250 lei. Și mai ia un evga 1060 3gb. Sau vezi ce oferta au. Asta știam că e mai ieftina. Performanțele și fps vor fi mult mai mari. Gtx 1050 e accesibila și foarte buna.