| AnonymousMLG a întrebat:

Este normal sa primesc mai putin XP in CSGO dupa ce am ajuns in Silver Elite Master?
Cate winuri trebuie sa ajung in Nova 1?

Răspuns Câştigător
| N0xEterniS a răspuns:

Uite cum funtioneaza xp'ul in cs go:

Casual Personal Score * 4
Deathmatch Personal Score / 5
Arms Race Personal Score * 1.5
Demolition Personal Score * 3
Competitive Rounds Won * 30
Dupa cum vezi in competitiv, conteaza cate runde echipa ta castiga, in restul modurilor conteaza doar scorul tau.
DAR in toata chestia asta exista 2 variabile:
XP BONUS BOOST si XP REDUCED MULTIPLIER.
XP Bonus boost : iti da 5000 xp pe saptamana in 2 stagii: primul stagiu - tot xp'ul castigat de tine e multiplicat cu 4, pana ajungi la 4666 XP. Al 2-lea stagiu, tot xp'ul castigat dupa acel 4666 XP este multiplicat cu 2 pana ajungi la un total de 7667 XP.
XP REDUCED MULTIPLIER: Odata ce ajugi la 11200 XP intr-o saptamana, multiplier'ul tau va fi redus la 0.175 pana se termina saptamana. Inseamna ca tu acum o sa primesti valori ca 5.25 XP pe runda in competitiv inloc de 30 XP pe runda cum e normal.
In alte cuvinte, ai jucat prea mult intr-o saptamana, ai epuizat boost'ul si acum ai reduced multiplier, tot primesti xp dar mai putin.

De Wins e greu de spus, conteaza MVP, k/d ratio si meciuri castigate, trage tare ca o sa ajungi.