| KenaSebi a întrebat:

Eu vreau sa imi schimb hard-diskul si daca il schimb voi pierde toate fisierele de pe el? Cum pot sa fac sa nu le pierd?
Mai pun un HDD inainte sa il scot si trec totul pe celalalt HDD sau cum?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Hard disk-ul de acum il poti pune deoparte si poti monta si configura altul in loc, cum doresti.
Dupa ce ai configurat deja noul sistem, conectezi si vechiul hard disk (ca al doilea, treilea sau al patrulea), primul sa ramana noul hard disk (prioritatea se poate regla din BIOS).
Cand este conectat si al doilea (vechiul) hard disk, il vei putea vedea si accesa fara probleme, doar literele partitiilor se vor schimba.

Mai exista si posibilitatea tehnica de a copia intregul continut al vechiului hard disk pe cel nou, itrucat cel nou sa functioneze identic cu cel vechi, fara dereglari sau pierderi, dar acesta necesita programe speciale ce se folosesc de service-uri.

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru KenaSebi):

Da, e ceea mai buna solutie.
Mai poti mari si spatiul pe discul vechi daca stergi continutul primei partitii (fostul C:, unde a fost instalat windows-ul), evident dupa mutarea fisierelor importante pe alta partitie.