| Sonia822 a întrebat:

Exista aplicatii care pot fi instalate pe dasktop/laptop? Gasesc un fel de magazin play unde sa caut si sa instalez?

2 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Nu. Windows nu dispune de suport nativ pentru aplicatii pentru Android.
Cred ca Windows Store-ul ar avea ce vrei tu, incearca sa cauti.

| PainTech a răspuns:

Da.
Microsoft Store-ul din Winodws 8 si 10 ofera un sistem de instalare a apliucatiilor asemanator cu Magazin Play de pe Android.

Exista si alte alternative, cum ar fi Chocolately (destinat mai mult prentru automatizari la firme cu zeci de computere), npackd (asemanator mai degraba cu managerul de pachete din Linux), Allmyapps care cred ca seamana cu ceea ce cauti.

Sa nu uitam de platformele precum Steam sau Epic Games pentru jocuri.

Totusi Windows e construit pe alta filozofie, e facut sa iti cauti singur aplicatiile pe google si sa le instalezi. Niciuna din programele de mai sus nu au atat de multa diversitate ca Magazin Play-ul de pe Android.