| anonim_4396 a întrebat:

Exista laptopuri ce au memoria RAM integrata in placa de baza? Am observat la unele laptopuri ca au un singur slot care este liber, ceea ce ma duce cu gandul ca RAMul ar putea fi integrat pe undeva.

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Asadar, din cate imi dau seama, s-ar putea sa ai dreptate. Cei 4 gb sunt integrati (in placa de baza), iar slotul este pentru ceilalti 4 gb maximum pe care ii poti instala pe locul disponibil. Din cate am citit pe net, dispozitivele cu ram onboard, in caz de defectiune Ram integrat, necesita reparatie de specialitate, la un service, pe cand cu memoria detasabila, stim foarte bine, se poate opera ceva mai simplu.
E prima data cand aud de memorie ram integrata (iti multumesc pentru aceasta ocazie), dar, personal, m-as feri de aceste dispozitive. Nu renteaza si am inteles, pe forumuri, ca nici nu sunt foarte raspandite ca modele de productie.

4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Daca au un singur slot, e foarte probabil sa suporte o singura placuta de ram, a carei performanta trebuie sa fie maximum primit de laptop, pentru ca dispozitivul sa lucreze la parametri optimi. Cu alte cuvinte, daca suporta pana la 1 gb memorie ram, pui o placa de 1 gb. Nu am auzit de memorii integrate in placi de baza.

| MisterSTAG a răspuns (pentru dannyel86):

Laptopul are 4GB RAM, suporta maxim 8GB si scrie ca are un singur slot care este liber.Deci poate fi pus in acel slot o placa de maxim 4GB.

| dannyel86 a răspuns (pentru MisterSTAG):

Tu nu ai mentionat ce model e laptopul, ca sa-ti spun cate sloturi sunt disponibile. Daca folosesti dispozitivul si, cu toate acestea, iti spune ca mai ai un slot liber, e clar ca sunt 2 sau mai multe sloturi pentru memoria ram in total. Nu stiu ce memorie folosesti tu pe el (repet: nu ai spus modelul), dar, daca suporta pana la 8 gb si pe el se gasesc 2 sloturi, inseamna ca poti monta placute de 4 gb fiecare pe el.

| MisterSTAG a răspuns (pentru dannyel86):

Http://www.emag.ro/......DH9GRBBBM/
Numar sloturi 1, sloturi ocupate 0

| dannyel86 a răspuns (pentru MisterSTAG):

Asadar, din cate imi dau seama, s-ar putea sa ai dreptate. Cei 4 gb sunt integrati (in placa de baza), iar slotul este pentru ceilalti 4 gb maximum pe care ii poti instala pe locul disponibil. Din cate am citit pe net, dispozitivele cu ram onboard, in caz de defectiune Ram integrat, necesita reparatie de specialitate, la un service, pe cand cu memoria detasabila, stim foarte bine, se poate opera ceva mai simplu.
E prima data cand aud de memorie ram integrata (iti multumesc pentru aceasta ocazie), dar, personal, m-as feri de aceste dispozitive. Nu renteaza si am inteles, pe forumuri, ca nici nu sunt foarte raspandite ca modele de productie.