| daryus2221 a întrebat:

[FUNDA] Conteaza si procesorul daca vrei sa ai o placa buna? si cam ce procesor trebuie sa am pentru placa AMD Radeon HD7950? Ar fi bun unul de 2. 2GHz?

Va rog un raspuns cat mai repede.

Funda. happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Procesorul e piesa principala din unitatea centrala care face lucrurile sa mearga ca unse(ca sa zic asa). In mod normal, daca vrei o functionare buna, ar trebui ca piesele sa fie "egale" intre ele. Oricum e cam pretentioasa placa video. Un i3(3.3 ghz) ar merge la perfectie. Eu am procesorul prea puternic in comparatie cu unele piese(mai am si o placa de RAM arsa) si face uneori figuri la jocuri. Cam asta-i treaba...si daca celalalte piese nu compenseaza puterea procesorului, ma indoiesc ca un procesor slab face fata, din moment ce e inima sistemului.

1 răspuns:
| KodrutZ a răspuns:

Ai placa deja? Ce monitor ai? Pentru 7950 trebuie ceva cit mai puternic. Merge si cu proace mai slabe, insa placa o sa mearga sub potential.