| DeliaAndreea14 a întrebat:

Hallu' TPU! As vrea sa va pun o intrebare big grin Cum pot face print-screen la dekstop? P.S Am laptop si nu am tasta Print Screen si nici Prt Scr langa tasta F12! Funda.

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Nu trebuie sa fie neaparat langa tasta F12 tasta PrtScr.Dar tasta END ai? Apasa tastele Fn + End si apoi intra in Paint si da Ctrl+V.
Poate scrie altfel pe tasta, de exemplu tasta -> End + Fn

CUM FACI UN PRINT SCREEN? Te duci la pagina respectiva si apesi tasta PrtScr (dreapta sus)apoi deschizi Paint si dai ''Lipire''(sau Ctrl + V ) ->o sa-ti apara pagina acolo->dupa care o salvezi in format jpg sau png. Daca ai windows 7 mai ai si varianta unui mic program care il ai deja preinstalat ->SNIPPINGTOOL (il cauti in START). Acum pentru a obtine si un link pentru pagina respectiva incarci acea poza aici http://imgur.com/ si dupa incarcare iti va rezulta cateva linkuri (tu il copiezi pe al doilea din stanga sus -> Direct Link (email & IM)) si il postezi unde vrei tu (daca vrei sa arati poza cuiva ii trimiti acel link)
Bafta!