| Gumadependenta a întrebat:

Heiii TPUhappy am nevoie d ajutorthinking deci sa incep: in vara am invatat un joc.era table. dar nu era jocul clasic.era altfel.se puneau mai multe piese una peste alta. si dadeai cu zaru si le coborai.si trebuia sa le urci dpa. p toate. s ala care le cobora si urca p toate primul castiga. e d noroc.stiam ca table. dar nu mai stiu. imi puteti spne cum se numeste si care sunt regulile? ca nu mai stiu binebig grin Dau FUNDAA!love struck

Răspuns Câştigător
| bubu19 a răspuns:

Buna! se numesc butoiase...regulamentul e foarte simplu.
pui trei gramajoare de 2 piese una peste alta si 3 tot asa. apoi dai cu zarul.si dai pana le cobori pe toate. apoi dai in continuare cu zarul si le urci inapoi! pana le scoti afara pe toate! care le scoate primul castiga.gramezile se numeroteaza de la prima gramada cu 2 piese este nr 1 si ultima gramada de 3 piese este nr 6. sper ca ti-am fost de folos! bafta la joc :*:*

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, butoiasul se numeste.