| Elial a întrebat:

Heybig grin. LA un moment dat nu mai mergea laptopul, asa ca cineva l-a fromatat. Acum trebuie sa bag internetul si nu reusesc. Pur si simplu nu se conecteaza la internet cand bag cablul. Si am nevoie de drivere pentru placa de baza(sistem de operare windows 7). Ma poate ajuta cineva va rog?big grin

Răspuns Câştigător
| Meheツ a răspuns:

Uite aici driverele de care ai nevoie, din tabelasu de jos iei tot ce scrie download.
http://drisoft.blogspot.ro/2011/04/driver-fujitsu-lifebook-ah530-for.html

si asta e pentru modem... se pare ca routerul tau wireless :D (ca nu e Modem) nu necesita driver dar necesita FirmWare pe care ti-l dau aici : ...K_1.40.zip

firmaware este un fel de driver codificat. de exemplu ca sa poti utiliza routerul tau trebuie decodat (e o masura de protectie asupra unui hardware pentru producator ca informatia si modul cum functioneaza sa nu fie furat de companii rivale) astfel incat firmaware are softwerul care decodifica functiile routerului tau :D

multa bafta! sper ca te-am ajutat!

2 răspunsuri:
| Meheツ a răspuns:

Da niste date mai concrete big grin
exemplu Placa de baza ce este?! firma + model.
de unde ai internet, adica ce provider? numele si modelul/seria modem-ului pe care il folosesti
windows 7 pe cati biti il ai? 32 sau 64?

| Elial explică (pentru Meheツ):

Am netu' de la UPC big grin
Pe modem scrie EDIMAX si cred ca seria asta ar trebui sa fie: BR-6214K thinking
placa de baza ii pentru laptop tip LIFEBOOK, model AH530
Windows 7 il am pe 32 bitibig grin

| Meheツ a răspuns (pentru Elial):

Uite aici driverele de care ai nevoie, din tabelasu de jos iei tot ce scrie download.
http://drisoft.blogspot.ro/2011/04/driver-fujitsu-lifebook-ah530-for.html

si asta e pentru modem... se pare ca routerul tau wireless :D (ca nu e Modem) nu necesita driver dar necesita FirmWare pe care ti-l dau aici : ...K_1.40.zip

firmaware este un fel de driver codificat. de exemplu ca sa poti utiliza routerul tau trebuie decodat (e o masura de protectie asupra unui hardware pentru producator ca informatia si modul cum functioneaza sa nu fie furat de companii rivale) astfel incat firmaware are softwerul care decodifica functiile routerului tau :D

multa bafta! sper ca te-am ajutat!