| AnimeStyle a întrebat:

Hey tpu..........Am pc bun... Nu descriu nimic... Acum câteva luni un băiat, prieten de al meu a venit la mine si l.a deschis si l.a curatat de praf. A demontat piesele si l.ea pus la loc... Cred ca nu trebuia sa mă bazez pe el... dupa l.am pornit si s.a blocat. Adica a intrat, a facut bib, a apărut imaginea de descidere a pc-ului. Stiti voi aceea imagine alba, am dat restart a mers bine... Dupa aia a plecat si peste câtva timp daca ating umpic unitatea se blochează. Daca ating biroul cu piciorul s.e blochează... sad. Daca dau cu usa din greseala in birou... Se blochează sad sad sad sad sad sad sad. M.iam descărcat prototype2 ieri. Am jucat. Se blochează, merge greu. Cred ca din cauza placi video. Dar cred ca din cauza lui ala ca m.ia deschis pc.ul. Astăzi am ajuns la un nivel foarte mare si am muscat piciorul si s.a blocat. M.am enervat si i.am dat un picior in unitate,( spre apărarea mea, ma jucam de 1 ora si nu era salvat...)
De atunci când pornesc pc.ul se aude bib si rămâne imagine alba... Ce sa fac. Am încercat multe chestii. Cel mai bun raspuns funda!
P.s= de când m.ia deschis pu.lica ala pc.ul nu mai merge dvd-romul. Adica iese si intra când are chef.; nu scaneaza nici un dvd. Sau ce. Daca îl împing s.au apas pe buton, intra înăuntru dar iese înapoi....si in privinta asta ce sa fac? Help!

2 răspunsuri:
| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
1 Problema poate sa fie de la componentele sale ca nu sunt bine puse.
2 Daca nu sunt fixate sau bine puse componentele la locul lor se blocheaza sau nu functioneaza.

3 Daca zici ca a scos si a pus la loc poate sa fie la procesor si cooler (daca el a scos colerul si la bagat inapoi) fara sa puna pasta termoconductoare pe el desigur ca sistemul de racire nu merge?

PS:Exista posibilitatea sa mearga in reluare, imagine/ecran alba, sa mearga greu...
Dar cel mai rau caz sa iti arzi placa de baza.

4 Cel mai bine este sa te duci la un specialist sau la cineva care se price foarte bine nu un incepator.

5 Noi nu am fost de fata ca sa stim 100% ce problema sau ce are, dar problema este poate de la procesor si cooler, hardisk, Ram sau placa video.
Din astea nu stiu care sa nu iti mearga sau nu este pusa correct.

| iamcreeper24 a răspuns:

Incearca sa remontezi piesele si chestia cu blocatul, e ori de la procesor ori de la placa video.Iti recomand sa arati cuiva care se pricepe si iti poate zice ce ai patit, noi nu iti putem vedea procesorul sau placa video, dar daca vine c9ineva care se pricepe pe la tine atuncia e altcevalaughing