| marius7122 a întrebat:

as vrea sa imi fac un calculator si am o dilema : mi-am ales placa de baza Gigabyte P55- UD3 socket 1156, + si nu stiu daca merge o placa video cu pci expres 3.0, daca as putea sa fac un upgrade sau ceva, dau funda.

1 răspuns:
| Emp3roR13 a răspuns:

Placa de baza trebuie sa aiba minim pci expres 2.0, m-am informat si eu pentru ca si eu caut o placa video si am aflat ca nu exista nici o problema daca pui o placa video cu pci-e 2.0 pe suport pci-e 3.0 si invers deci poti sa iei linistit orice placa video doresti dar sa fi atent si ce sursa cumperi pentru o sursa slaba sau o sursa noname este posibil sa nu faca fata.O sursa de vreo 600 de w e numai buna si pentru eventuale upgraduri va face fata cu brio asta daca nu ai de gand sa faci overclocking, in acest caz iti va trebuii o sursa cu o putere mai mare. Sper ca te-am ajutat.