| marius7122 a întrebat:

Urgent,as vrea sa imi fac un pc din piese si nu stiu daca merge, sau ar merge sa fac un update la placa de baza Gigabyte P55- UD3 socket 1156, + astfel incat sa functioneze la performante optime o placa video cu pci expres 3.0. Daca placa de baza vine cu pci expres 2.0 am cum sa ii fac un upgrade sau ceva?

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Nu te lua dupa toti papagalii, nu e absolut nici o problema ca o sa ai o placa video pciex 3.0 pe una de baza 2.0, poate ca o sa se simta o diferenta de citeva procente daca rulezi jocuri pe 3 monitoare full HD. Pina acolo, oricum buba e procesorul, fiindca sansele cele mai mari sint ca procesorul sa iti limiteze placa video. Ai omis doua detalii esentiale: ce procesor ai in vedere si ce placa video? Ce-ar fi sa ne zici care e bugetul in care trebuie' sa te incadrezi si ce componente ai/vei pastra (monitor, carcasa, sursa, unitate optica, etc)?

2 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Deci ce vrei tu să faci să schimbi placa de baza sau să îi faci upgrade la bios? fă-i un upgrade la bios şi dacă si sursă bună şi procesor / ram rezistent încearcă un overclock dar nu prea mult şi să ai ventilaţie bună în unitate.

| Dante30 a răspuns:

Nu, daca vrei ca placa ta sa functioneze la performantele ei MAXIME nu optime caci si pe pci 2.0 ar rula optim dar nu maxim, Odata luata o placa de baza nu o poti modifica, fiindca ar insemna sa scoti de pe ea slotul pci 2.0 si prin God knows ce miracole sau dificultati sa ii pui un pci 3.0 ceea ce cred ca e IMPOSIBIL, si nai specificat nici bugetul nici ce placa video ai procesor rami etc de asemenea sursa, Specifica si o sa pot sa fiu mai precis in ceea ce vrei in sensul sa iti gasesc o placa de baza pentru tine.