| David2466544 a întrebat:

Imi ajunge o sursa de 350 w la un rx580, 8gb ram, ryzen 3 3100, gigabyte ga a 320m s2h si un ssd de 500? Pentru ca am un rx 550 si as vrea sa trec la un 580.
Multumesc!

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In mod normal, o sursa de 350W bun trebuie sa duca stabil un asemenea consum (care este in jur de max. 150-200W).

Totusi, merita sa incerci, respectiv sa verifici stabilitatea tensiunilor mici (procesor, RAMi) si protectia la scurtcircuit (mai ales la 5 si 12V, de amperaj mare). Aceste testari sa le faci doar daca ai experienta in electronica!

| Simpatic a răspuns:

Pe scurt nu.
Iti trebuie o sursa cu W reali mai apropiat de 550W, in acest domeniu e bine sa ai mai multi W pentru a avea o marja+, decat fix, evident daca este mai putin este rau!

Configuratorul acesta da ca ai avea nevoie de 385W deci cum am zis o sursa de calitate de 550 W este ceea ce trebuie, pentru ca nu poti pune la fix ci ai nevoie de o marja cum am zis mai sus

https://outervision.com/b/60K1ce

| Frank51 a răspuns:

Dacă e sursă de calitate da, însă sursele astea de putere mai mică sunt făcute pentru computere mici fără placă video și cu amperaj mic, deci încerci și vezi dacă merge, apoi încerci alta.

| AgentTorque a răspuns:

Mai bine cumperi o sursa de calitate

| SasukeCS2 a răspuns:

Pentru RX 580 ai nevoie de o sursa de minim 500 W, asa scrie pe siteul official AMD.

| Ioana6510 a răspuns:

De ce nu întrebi vânzătorul acelei surse?