| David2466544 a întrebat:

Salut TPU!
Imi ajunge o sursa de 350 de w la urmatoarea configuratie?
Placa de baza gigabyte ga a320m s2h
Procesor ryzen 3 3100
Placa video rx 6600
Ram 16gb 3200mhz
Stocare 1hdd wd 500gb
1ssd sata kingston240
1 ssd m.2 500gb

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Nu tocmai,

https://outervision.com/b/ElTm4a

doar placa de baza, procesorul si placa video consuma in scenarii de putere maxima 350W, si mai trebuie sa pui RAM, ventilatoare, unitati de stocare (tu ai 3)...

si mai e nevoie de o rezerva de 25%, caci o sursa care functioneaza MEREU la capacitate maxima, se defecteaza mai repede.
(nu are nici un sens sa iei de 1000, dar nici sa pui una de 400 nu e ok, daca din calcul reiese ca sistemul tau consuma in jur de 370-380)

Fara o sursa de calitate de 500-550W nu ai ce face, risti sa arzi doar placa aia video, sau in cel mai fericit caz, arzi sursa,
cand ai putea sa o donezi cuiva care are nevoie de ea, sau sa o folosesti pe un sistem mai slab, gen server, sau HTPC cu placa video integrata.

Deasemenea, sursa trebuie sa aiba obligatoriu mai mult de 24A pe linia (railul) de +12V, altfel nu va tine sistemul in siguranta.

Si tot la fel, trebuie sa fie de la un brand bun, nu poti pune orice petarda pe care scrie 500W si certificare 80+.

Watii si certificarea nu inseamna mai nimic, conteaza producatorul in primul rand, abia apoi ele.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Pe scurt: merge dar la limită. De preferat ALTĂ sursă, măcar așa

https://www.pcgarage.ro/......plus-650w/