| anonim_4396 a întrebat:

Imi ajunge o sursa p450b de la gigabyte de 450w pentru un amd ryzen 5 3350g si un gtx 1650?

8 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Cel mai bine pune una de 550 modulara de la Corsair

| andaajsajsjas a răspuns (pentru aditimus):

De ce?

| aditimus a răspuns (pentru andaajsajsjas):

De ce modulara sau de ce 550?

| andaajsajsjas a răspuns (pentru aditimus):

Nu,
spun de ce mai bine sa iau una de 550

| aditimus a răspuns (pentru andaajsajsjas):

Pentru ca cele modulare au un consum mai redus de energie iti foloseste doar cat ai tu nevoie iar daca vreodata ai nevoie de mai mult ai de unde.

| NLS a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa fie modulara, DAR e important sa fie de macar 500W, si de la un brand "de renume" intr-ale surselor.
De ce de 500W?
Pentru ca s-ar putea in timp sa doresti sa adaugi 1-2 ventilatoare, o alta placa video, sau sa schimbi procesorul si placa de baza.
Sau poate doresti 2-3 HDD-uri pentru extra-stocare.

Gigabyte nu as indrazni sa bag in PC, din simplul motiv ca au probleme serioase in ultimul timp.
Din SUA si nenumarate alte tari, au fost retrase loturi intregi anul trecut.
Din 10 surse vandute, 5 au probleme, si de obicei sunt returnate inainte sa treaca anul. SAU bubuie.

Seria P-GM de 750W a avut problemele cele mai mari, dar nici variantele cu putere mai mica sau mai mare nu au fost scutite.
Cineva spunea (ca o banuiala proprie) ca sunt probleme doar in tarile unde se alimenteaza la 110V, dar nu as baga mana in foc, pentru ca imi cumpar piese de pe cel mai mare site de profil din Germania (tara unde avem 230V), si si in Germania se plange multe lume de ele, au numar mare de retururi, si destul de multe comentarii negative.

Probabil nu esti constient de importanta sursei in PC.
Nu e vorba despre putere, cei 450W (care in realitate sunt vreo 375W) ar ajunge, la limita.
E vorba ca poate bubui in orice clipa, sau iti strica tot sistemul, din cauza voltajelor nefiltrate corespunzator.

https://www.pcgamer.com/gigabyte-faulty-psu-response-returns/

https://www.pcgamer.com/......c-failure/

https://www.techradar.com/......e-affected

Aici se spune ca doar cele de 750 si 850W au probleme, dar am vazut comentarii negative si retururi exagerate si la cele de putere mai mica.

https://www.extremetech.com/......lure-rates

| SilviaDulcik a răspuns:

Bună!

Sursa de 450W este foarte bună pentru componentele specificate de tine.
Ca idee, placa video are nevoie de aproximativ 75W de putere, când este folosită cum trebuie, în jocuri.
Procesorul are și el un consum de aproximativ 65W.

Aici ai câteva detalii despre placa video:
https://www.techpowerup.com/gpu-specs/geforce-gtx-1650.c3366

La board design este specificat consumul plăcii video, cât și ce sursă (PSU) trebuie minim pentru un sistem cu astfel de placă video.