| Mistik a întrebat:

Imi apare pe desktop mereu cand aprind calculatorul BEST MALWARE PROTECTION SI IMI APARE O EROARE IN CARE SUNT INFORMATA CA AM VIRUSI, as vrea sa stiu daca acesta este un anti-virus sau virus si de unde il pot sterge ca in control panel nu imi apare si nici nu pot instala un antivirus ca imi spune ca am unul, insa eu nu am... Funda...

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Mai intai fa o curatare cu asta ca sa-ti dispara eroarea aceea:
Descarca Malwarebytes Anti-Malware de aici http://fileforum.betanews.com/detail/Malwarebytes-AntiMalware/1186760019/1 si salveaza-l pe Desktop.
Instaleaza-l si la sfarsit asigura-te ca ai bifat urmatoarele: Update Malwarebytes' Anti-Malware si Launch Malwarebytes' Anti-Malware. Apoi apasa Finish.
Dupa lansarea programului, selecteaza Perform full scan si apoi apasa pe Scan.
La terminarea scanarii apasa OK si apoi Show Results. Asigura-te ca e totul bifat si apoi apasa Remove Selected.(spune ce a gasit aici) Dupa ce termini poti sa dezinstalezi programul! Acum uita-te in-> My computer -> disc C->fisiere program-> si vezi daca ai un antivirus acolo! Daca nu te descurci, scriemi mie toate programele care sunt acolo si iti spun daca ai sau nu si daca mai poti fa si un print scren la Task manager sa vad procesele din pc-ul tau! Lasa-mi un PM... ceva! (o sa-ti dau si un antivirus in caz ca nu ai )

1 răspuns:
| boy777 a răspuns:

Esti infectat cu un rogue(antivirus fals)cauta pe google malwarebytes descarca-l instaleaza-l si ii dai full scan.La final sa stergi tot ce a gasit. Daca nu merge asa da-mi Pm ca te ajut altcumva