| FullFr8 a întrebat:

In metin2 (privat in special), ce bonusuri trebuie puse pe iteme pentru a fi bune in pvp, pentru clasele war (mental si corp), ninja (arc si lama) si sura (arme si magie).

Dau funda celui mai detaliat raspuns!

Răspuns Câştigător
| NASAgov a răspuns:

Salut. Eu îți recomand să joci oficialul, nu tot felul de private. Alea se închid când rămân fără bani de host, pe lângă oficial, care are bani din belșug.

În fine, bonusurile de defensive sunt apărările + pv. Fă-ți set de generală PV+60sabie+60 2mâini+60 pumnal+60 săgeți. Nu cred că ți-ar fi greu să le prinzi pe un privat.
Urmează bonusurile de ofensivă.
Semi+pătrundere+critică+int/str/dex(în funcție de clasa corespunzătoare). Critica este necesară pentru clasele care nu au apărări. Pătrunzătoare este foarte utilă, pentru cei cu full-uri. Pătrunzătoare trece prin toate apărările și ajungi la 1k, eventual 2k pe hit.
Urmează bonusurile de bază. Magie+semi+foc+otrăvire/regenerare.
Rezistența la magie, împreună cu rezistența la foc este foarte utilă pentru clasele de sura și șaman. Dacă bonusul variază cât mai mult, cu atât scade dmg-ul mai intens. Otrăvirea, împreună cu regenerarea este necesară pentru toate clasele. Otrăvirea scade intens pv-ul adversarului, iar regenerarea este foarte utilă in PvM(player versus monster). Dacă ai cal sau mount, lovind un monstru îți crește pv-ul. Așa și în cazul playerilor. Nu este neapărat necesar un mount sau cal, dar ți-am făcut un exemplu. O seară faină!