| PhaseMorphXR a întrebat:

Intrebare rudimentara, pentru cei cu o anumita experienta in programare/web. Imi poate explica cineva, in termeni relativi simpli, ce inseamna un server php? De exemplu: "Apache este un server php". Ce inseamna asta? Ce face mai exact un asemenea server si de ce este nevoie de el in php?

1 răspuns:
| beng a răspuns:

Din cate am inteles eu de la sysadmini (eu sunt doar programator de php) php-ul este o extensie a server-ului care trebuie instalata separat, la fel ca mysql si phpmyadmin pentru mysql. Un server de php e practic un server pe care ai instalat php-ul si care va stii sa interpreteze scripturile php. Un script php pus direct in browser nu este interpretat asa cum se intampla cu html-ul pentru ca de aceasta interpretare se ocupa serverul.