| fl0rin12 a întrebat:

Laptopul imi merge greu.Am reinstalat windows ul acum cateva saptamani.Este un AMD A8 with Radeon R5 Graphics, Ram 4 GB, 2 Gb placa video dedicata, Quad core up to 2.0 ghz.Am driverele la zi,si imi merge greu in navigare, jocuri nu mai vorbesc.Virusi nu. Daca stiti cumva ce ar trebui sa i fac sa ruleze cum trebuie

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Instalarea corecta a unui sistem de operare pe un calculator este o operatiune complexa si nu sunt multi capabili sa o faca bine.
Nici proprietarii de calculatoare nu sunt dispusi sa plateasca servicii de calitate (toata lumea ori isi instaleaza singura OS-ul ori stie un "baiat care se pricepe" - ideal pe gratis, daca nu gratis macar cat mai ieftin). Asa ca piata aceasta nu se poate dezvolta pentru ca nu se poate trai din servicii de calitate (ai muri de foame).

Nivelul de complexitate al unui sistem de operare depaseste nivelul de complexitate al unei masini. Putina lume isi mai face auto-service la masina in ziua de azi (odata pentru ca nu ii mai lasa legea, a doua oara pentru ca producatorii au facut masinile astfel incat sa nu mai poti umbla in ele fara scule speciale disponibile doar in service-uri). Cu toate acestea, la calculatoare se pricepe oricine (cam cum era cu Dacia 1310 inainte). De aceea vezi atatea si atatea intrebari peste tot cu calculatoare care merg prost, se blocheaza, reseteaza, virusate, reinstalate la luna. De aceea avem bot-net-uri si atacuri cibernetice la scara mondiala. Nici in companii nu e mai roz ca si acolo sunt multi habarnisti angajati ca sysadmin.

Calculatorul tau trebuie mai intai diagnosticat si apoi instalat profesionist. Un A8 cu 4 GB RAM ar trebui sa zboare in navigare (nu si in jocuri). Am instalat Windows 10 32-bits pe procesoare AMD Athlon 64 X2 (mai vechi de 10 ani) cu 2 GB RAM si navigarea pe net merge perfect (pentru asta a fost facut). Bine, nu vorbim de zeci de tab-uri simultane ci de vreo 10 tab-uri simultane.

| fl0rin12 explică (pentru flixbuster):

Am windows 10 si din cate am constata nu mi ruleaza placa video dedicata de nicio culoare, orice i as da sa faca

| flixbuster a răspuns (pentru fl0rin12):

Instaleaza driver de la AMD de aici (am presupus ca ai Windows 10 64 bits):
http://support.amd.com/en-us/download/apu?os=Windows%2010%20-%2064

3 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Ce windows ai pus? daca 7 atunci ai nevoie de vreo 6gb de actualizari pentru windows ca sa mearga bine!