| noisolpXekuNemertXe a întrebat:

*MINECRAFT
Salut TPU! Am o întrebare despre un glitch (cred eu) de generare al terenului. Am început să joc cu un prieten pe un server făcut cu Hamachi și bine înțeles, în fișierul cu jar-ul serverului s-a generat o mapă random de survival.
Recent am auzit de aplicația "MC Edit" și am zis să-i dau un try. Am început să-mi inspectez mapele rând pe rând și am observat pe mapa cu serverul niște treceri bruște de la un biom la altul. La suprafață de multe ori se poate vedea o diferență de nivel pe axa Z (altitudinea) exagerată, iar dacă fac secțiune prin mapă în pământ peșterile, lacurile de lava / apă sau ravenele se termină brusc în zona cu cauza. Am numărat blocurile și am constatat că totul se întâmpla într-un număr de 16 blocuri sau mai mult (după cum m-am așteptat; adică de-alungul granițelor chunk-urilor). În mod normal nu m-ar afecta dacă s-ar fi întâmplat doar într-o regiune de pe mapă, dar s-a întâmplat peste tot practic, fără un tipar anume de generare. Ce mă enervează cel mai mult e că se nimeresc unele sate în zone de genul și arată ca naiba o casă de cobblestone și una de wood în același sat. Am stat puțin și m-am gândit, și mi-am dat seama că nu e ceva nou, chestia asta e de la începutul serverului, întrucât am fost în anumite zone și a trebuit (țin minte) să construiesc scări ca să ajung dintr-un deșert într-o pădure (care se afla cu vreo 10-15 blocuri mai sus de nivelul deșertului). Ca versiuni, n-am făcut mari modificări să zici că-i alt algoritm de generare al mapei; am trecut de la 1.12.1 la 1.12.2.
De asemenea, am regenerat mapa (folosind același seed) și a rezultat o mapă cu totul diferită de ceea ce știam. Am mers și în zonele în cauză să văd dacă terenul seamănă cu unele dintre cele 2 părți, dar nu semăna cu nimic; arăta ca o cu totul altă mapă. Dacă mi-ați putea explica fenomenul ar fi grozav.
De rezolvat problema știu cum. Trebuie să regenerez zonele în cauză cu MC Edit-ul sau să mut structurile pe care le-am făcut și inventarul pe altă mapă, ceea ce nu cred că o să fac, dar nu de asta sunt aici. Vă întreb dacă știți fenomenul ce a generat această ciudățenie pe mapa respectivă (dacă e prin setările serverului sau altceva).
Chiar sunt curios! Mulțumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Problema cu generarea initiala a mapei. E dustul de rar ca acest fenomen sa se intample, dar, pe scurt, "s-au amestecat calculele" si a iesit... ce a iesit.

| noisolpXekuNemertXe explică (pentru PainTech):

Merci fra! Am observat că e ca un fel de "falie" în jurul punctului de spawn chestia asta, formând o forma de pătrat deformat ca să zic așa. Înafara acelui "pătrat" pare că nu mai e nicio problemă de genul, deși am mai văzut mici anomalii, dar nu mai sunt atât de proeminente. Știi cumva care e cauza fenomenului? De aia aș fi sincer curios.