| RoBoT93 a întrebat:

! Neadreasat necunoscatorilor si putina rabdare ca e mult de citit!
Poate nu e cea mai buna categorie, dar e singura care contine "PC"

Deci sa incep :
Eu ma pricep destul de bine la PC-uri, pana acum toate problemele mi le-am rezolvat singur, dar asta ma cam da peste cap...

Mi-am schimbat unitatea acum 2 luni, cumparaturi piesa cu piesa ( tot ce trebuie pentru un PC ) montaj si test la PC Garage.

Acum 2 zile mi-am cumparat un nou cooler la procesor, cel custom era micut-micut ( silentios in stand-by, foarte galagios in LOAD ). Cand jucam un joc mai solicitant ( gen Call Of Duty ) incepea saracutu sa urle ca trenu, ajungand la 6000 rotatii ( ENORM! )
Deci am ajuns la PC Garage, cumparat cooler, ajuns acasa, montat ( primul meu cooler montat, dar nu a fost dificil )
Am cumparat un asa ceva >- https://www.pcgarage.ro/coolere/arctic-cooling/freezer-7 -pro-rev-2/. Un monstru de cooler! Dupa recomandari am zis sa-l iau...

Toate bune si frumoase, 14-26 grade in stand-by, 40-50 in LOAD, foarte silentios... 2200-2300 rotatii.
Problema care ma nedumereste este urmatoarea : Cu cooler-ul custom al procesorului, in stand-by toate nucleele imi stateau la 1400 Mhz, maxim 2500 si 3800 in LOAD.
Cu cooler-ul nou imi sta mereu peste 3000 in stand-by si 3800 in LOAD. si doua dintre nuclee imi stau la 30-40% constant, ceea ce nu se intampla cu cooler-ul custom.

Care ar fi problema?
Procesorul este urmatorul :
https://www.pcfun.ro/procesoare/amd/fx-6300-35ghz-box

Merci frumos :)

2 răspunsuri:
| FABULOSUL6000 a răspuns:

Mai minitehnicus ia vezi ca-i ceva program nu cooler-ul

| RoBoT93 explică (pentru FABULOSUL6000):

NU aveam / am nici un program deschis, nu sunt asa babalau happy
Era pur si simplu sistemul si netu conectat ( care nu are treaba )