| anonim_4396 a întrebat:

Nu este chiar o intrebare dar rog adminul si/sau moderatorii sa lase acest topic pentru ca unii poate vor afla lucruri noi despre boosteroid.com

Azi la cafea mi-am adus aminte de platforma nou lansata in Romania si anume boosteroid.com si tam tam-ul care se face pe lansarea ei in Romania ca prima tara la internet din Europa.

Ce face aceasta platforma? Pai iti ofera un fel de gazduire cloud si te ajuta (boost) sa poti juca jocuri video din 2019 sa zicem fara ca tu sa intrunesti cerintele minime-maxime (daca ai un pc,laptop, mac mai vechi sau neperformant), platforma aceasta prin serverele ei performante iti pune la dispozitie cum ar veni puterea lor de procesare video, CPU contra sumei de 10 euro/luna, care cu siguranta in urmatoarele luni va mai creste putin, momentan fiind oferit un discount de la 15 euro/luna la 10 euro.

Care-i baiul?
Pai baiul este ca jocurile video trebuie sa le ai deja cumparate digital sau fizic sau oricum ai nevoie de codul acela digital pe care apoi te inregistrezi pe platforma publisherului sau producatorului sau ce o mai fi el, vorbim de platforme precum :Steam, Uplay, Origin etc
A lot of games can be launched only on the corresponding digital distribution platform. For e.g., you launch Assassin's Creed Odyssey on Uplay, League of Legends on Battle Net, Warframe on Steam, FIFA 2019 on Origin and so on. When you launch such games on Boosteroid you’ll see the page of the particular digital distribution platform where you need to log in and provide the digital key for the game. Let’s pick Steam as an example. So you launch a Steam game on Boosteroid and you see a Steam page where you should log in to your Steam account and enter the digital key. If you do not have the account and the key you simply click "Create a new account". Then you’ll be redirected to Steam where you can create an account and buy keys. After that, you continue running this game on Boosteroid.

Deci pe cine va ajuta aceasta platforma cand trebuie sa cumperi si jocul si sa platesti si acest tip de gazduire.
Romanii prefera in general sa aiba un sistem de gaming de 10.000 de lei dar jocuri piratate.
Voi ce parere aveti va reusi aceasta platforma?
Nu uitati ca plata se face cu cardul

3 răspunsuri:
| N0xEterniS a răspuns:

Deci iti trebuie cumparat jocul inainte, trebuie sa dai 10-15 euro si la astia, conexiune buna,( probabil imput lag o sa fie simtit, nici nu vorbim de jocuri MP ) eu zic ca daca indeplinesti chestiile de mai sus, deja ai un pc suficient de bun.
Incearca si ei ceva nou, nu cred ca o sa mearga.

| Simpatic a răspuns (pentru N0xEterniS):

In Romania probabil ca nu dar in strainatate posibil sa mearga, de ce zic asta pentru ca daca cadem de acord ca la 2-3 ani apar tehnologii noi in ceea ce priveste CPU si GPU, atunci practic tu nu trebuie decat sa platesti acel abonament si sa iti cumperi un joc video care-ti place, nu te mai ingrijorezi ca ai de dat pe o placa video noua 500 de euro.
Daca pirateria nu ar exista fara acest abonament cloud ar trebui sa ai si echipament performant si dat si bani pe jocuri.
Banuiesc insa ca pe viitor vor mai face ceva asemanator cu platforma playstation si anume vor da jocuri la reducere sau uneori chiar sa joci gratuit jocuri video intregi pe o perioada de timp (trial) limitata, 3-9 luni etc

| Crize2k20 a răspuns:

Eu am toate jocurile pe epicgames pot sa folosesc boosteriod dacă le am pe această platformă?