| هوراس a întrebat:

O placă video GTX 980 (non Ti) este overkill pentru un monitor cu rezoluție 1080p?

8 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Depinde ce joci. Nu chiar. E numa' bine, ca poate vrei sa joci tot cu detaliile la maxim si sa ai 100 fps.

| Danzell a răspuns (pentru KodrutZ):

100fps pe un monitor de 60hz nu ruleaza cu 100 fps.
fara Vsync apare tearing-ul. pentru ca monitorul nu va face fata numarului de framuri primite.

| KodrutZ a răspuns (pentru Danzell):

Am zis eu ceva de 60 Hz? Daca tot ai adus vorba, sint sigur ca stii si de monitoarele alea de 100-120Hz sau mai mult...winking

| Danzell a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu nu. am presupus ca ruleaza 60hz.

| Danzell a răspuns:

Nu e overkill. ce refresh rate are monitorul? daca are 60Hz la 1080p ar fi ideal sa tii Vsinc-ul activat altfel o sa iti faca tearing. parca gtx 980 vine si cu Gsync care cica e mai bun.

| هوراس explică (pentru Danzell):

Păi teoretic mă gândesc între 970 și 980, nu vreau 980 Ti pentru că nu vreau să investesc chiar atât într-o placă video

| Danzell a răspuns (pentru هوراس):

970 e mai rezonabil ca pret. intre cele doua mergi pe 970.
980 e inca prea scumpa iar diferentele prea mici.

| هوراس explică (pentru Danzell):

știu, știu. rămân teoretic pe 970. vedem ce și cum laughing