| KodrutZ a întrebat:

Se da un sistem care contine, in principal: i3 2120, 8 GB ram, monitor cu rezolutie 1280X1024, HD 4770. Cu ce ai inlocui placa video? Nu exista o limita de buget, insa trebuie avut in vedere ca nu e nevoie de o placa overkill - deja de pe la HD 7850 in sus e inutil de puternica pentru combinatia procesor/monitor.

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Oricum la rezolutia aia trage mai mult procesorul. Ca si placa video, un 7790 sau 650ti boost, dar nu mai sus.

| KodrutZ explică (pentru sltlp):

Cam asa ma gindeam si eu. DIn ultimele generatii ce ai recomanda?

| sltlp a răspuns (pentru KodrutZ):

Pai tot cam aici. Din ultimele generatii, nVIDIA 7xx. inca nu sunt placi prea ieftine. iar din radeon Rx, idem, is seriile 7k redenumite, si in general cu un pret mai mare.

| KodrutZ explică (pentru sltlp):

Oricum daca e sa fac mscarea asta o sa se intimple cel mai devreme pe la primvara, asa ca au timp sa se ieftineasca. happy

6 răspunsuri:
| KodrutZ explică:

Ai raport, de ce floodezi cu raspunsuri inutile daca habar n-ai? Tu pui GPU de laptop in desktop?

| vladflorin a răspuns:

Sincer cea mai buna placa video pentru i3 (dar de 3300 ) e nVIDIA gtx650

| KodrutZ explică (pentru vladflorin):

Si te bazezi pe ce cind zici asta? Nu de alta, dar deja e de generatie anterioara.