| denisTiky a întrebat:

Parere https://www.pcgarage.ro/coolere/id-cooling/se-902x/ sau unul mai bun in aceeasi bani. Multumesc!

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stai linistit! pentru acel procesor (la care te refereaI) este super acest cooleer. Cat despre placa de baza aceasta suporta procesor LGA 775 cu FSB pana la 1333Mhz. Procesorul tau Intel core 2 quad q9650 are FSB are 1333Mhz. Deci va functiona.

| denisTiky explică (pentru Salontanul):

Stiu ca il suporta, dar coolerul este bun? adica nu face zgomot sa nu poti sa stai in casa sau ceva?

| Salontanul a răspuns (pentru denisTiky):

A. Nu stiu cum o fi cooler-ul. De suportat il suporta. Scrie pe lista de specificatii. Este chiar primul in lista.

| denisTiky explică (pentru Salontanul):

Macar o sa il raceasca bine? asta poti sa imi spui? Am observat ca are 2 "bare" de alea de cupru, si din cate am inteles, cuprul raceste foarte bine (sunt constient ca sunt si coolere care partea aia care vine pe procesor este doar cupru dar alea sunt scumpe).

| Salontanul a răspuns (pentru denisTiky):

Da. Raceste mai bine ca un cooler obisnuit. Desi sa stii ca si coolerul obisnuit face fata la un asemenea procesor.

| denisTiky explică (pentru Salontanul):

Nu mai situ cine, poate tot tu, mi-a spus ca daca o sa il folosesc doar pentru office nu am nevoie, e ok si cel stock, dar daca vreau sa ma joc am nevoie ce un alt cooler mai bun ca sa nu depaseasca 90 de grade. Iar eu o sa il folosesc pentru jocuri, logic si oricum trebuia sa imi iau alt cooler pentru ca asta pe care il am e vechi, face o gramada de galagie, si na. trebuia inlocuit

| Salontanul a răspuns (pentru denisTiky):

Asta asa este! Daca vreisa-l folosesti in jocuri (mai puternice pentru el ca in jocuri mari nu-l poti folosi) si in grafica, e bun un cooler mai puternic ca cel de mai sus.

| NLS a răspuns (pentru denisTiky):

Coolerul ar trebui sa faca fata, dar ventilatoarele de 92mm fac zgomot destul de mare fata de cele de 120 sau 140.
(mai ales daca NU sunt Noctua, Noiseblocker sau Phantecks)