| Alexandru_Mihai_1993 a întrebat:

Peste o luna de zile urmeaza sa achizitionez un laptop in jurul pretului de 3.000 RON majoritar pentru gaming, dar am inteles ca se incalzesc foarte repede. Dilema mea e daca o sa ma tina la jocuri; si daca da cati ani de acum inainte o sa ma pot juca jocuri noi ce apar? Daca se poate sa imi recomandati chiar modele de laptopuri...

2 răspunsuri:
| hSh3ad a răspuns:

Eu zic că nu prea merită să îți cumperi laptop pentru GAMING, laptop-urile sunt făcute în special pentru portabilitate și pentru bussiness.
Eu îți recomand să-ți cumperi componente pentru un desktop.
Dacă vrei în special pentru gaming îți recomand - Intel Core i3, i5 sau i7
HD5670(Ieftin și bun la performanța la jocuri) sau dacă dispui de un buget mai mare recomand un HD5870 sau GTX560Ti.
Să îți cumperi un hard decent de 1TB si o placă de bază aferentă procesorului dorit.

| AndreiGrigore a răspuns:

Nu prea stiu modele de laptopuri dar incalzirea nu ar fi o problema.Eu am un Asus si acumulatorul se incalzeste cu viteza luminii, asa ca il tin 30 min - o ora in priza, 30 min-o ora pe baterie.Placa video... Daca vrei un pc de gaming nu poti avea laptop, nu ca nu ar fi bun dar nu ii e lui bine. Daca ai o placa video dintre cele mai bune la momentul actual si este combinata cu un procesor bun, etc te va tine 1 an -2.Gamerii inraiti schimba placa la un an, ei zicand ca nu suporta jocurile noi.Deci....Cam pe la 1-max 2 ani o schimbi. FUNDA?