| Petrisor_Mihai_Mangu_2002 a întrebat:

Placa video e de baza in pc? Adica ea face sa mearga bine jocuri? daca ai una buna ca de exemplu ge force atunci o sa iti duca mai bine jocurile, pc-ul? Si pot schimba una veche cu una buna din unitate? Nu ma prea pricep si na, vreau parerea voastra

Răspuns Câştigător
| hkkshddd a răspuns:

Da, este de baza placa video in pc, si depinde de calitatea ei 64 bit 128 bit etc. si depinde de cati gb are 1 sau 2 gb sau chiar mai mult pana la 8 gb. (de la 2 gb poti deja sa joci aproape. orice joc existent dar depinde daca este ddr5 placa si pe 192 bit deja nu ai treaba, parerea mea. Dar sunt doua feluri de placi video:

1.Dedicata care o poti cumpara din magazin
2.Integrata care este in procesor sau in placa de baza din cate stiu (nu toate placile de baza/procesoarele au placa video integrata). Iti mananca din ram ca sa poata rula jocuri si cantitatea de ram pe care i-o poti atribui se stabileste din bios sau de la instalarea windows-ului.
Ca si la placile video dedicate, depinde si calitatea placii care poate sa fie dedusa usor la prima vedere vazand pe ce procesor este placa video. Sau sa te uiti direct la specificatiile ei.

Pentru un gameplay lejer mi-a spus un prieten sa imi cumpar un procesor i3 7100 si sa nu mai iau placa video dedicata pentru ca asta integrata pe i3 este foarte buna si daca as fi vrut sa imi cumpar dedicata, m-as fi dus cu banii la o placa video de peste 400 lei.

Si ca ultima chestie, da poti schimba placa video cu una mai buna.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,
Da, cu ajutorul placi video iti ruleaza tie jocurile.
Poti sa faci un upgrade, dar mai bine ai intreba iarasi ce si cum sa faci, ce buget ai etc
Conteaza mai multe detalii nu doar numele brand-ului unei placi video...