| MariesAnton a întrebat:

Pot pune procesor Intel si placa video nVIDIA pe o placa de baza AMD?(mai specific i3 6100 3. 70GHz,
Gtx 1060 6gb si placa pe care vreau sa o cumpar MSI A320M PRO-M2 V2)

Răspuns Câştigător
| Mandeliu a răspuns:

Salut,

Nu ai cum fizic sa pui procesorul pe care l-ai specificat, deoarece nu se potriveste soclul ( I3 6100 are soclu LGA 1151, iar placa de baza are soclu AM4 ).

Daca deja dispui de procesorul pe care l-ai specificat, respectiv I3-ul acela, orienteaza-te spre o placa de baza cu soclu LGA 1151.

https://www.pcgarage.ro/......cket-1151/
Aici gasesti toate placile de baza compatibile cu acel I3 6100.
Succes!

| MariesAnton explică (pentru Mandeliu):

Salut!
Da, detin deja procesorul si placa video, dar am o placa de baza cam slaba (Gigabyte H110M-S2 DDR3-CF) si vreau sa o schimb cu o placa care are mai multi MHz disponibili pentru memoria ram, eu am doua placute de 4 gb de 666MHz si vreau sa imi cumpar de cel putin 2500+ de preferabil 3200MHz(https://altex.ro/......2C18FB16/) dar placa mea nu duce doar 1600 maxim. Am gasit pe internet niste placi de baza dar scria acolo 3200(O.C) adica doar overclocked poate duce 3200?
Daca poti sa imi recomanzi o placa de baza pana in 500 de lei.

| MariesAnton explică (pentru MariesAnton):

Mda m-am mai uitat si nu gasesc asa ieftina.

5 răspunsuri:
| denisQ00 a răspuns:

Nup

| hyozanryu a răspuns:

Daca placa de baza este facuta pentru AMD nu poti pune Intel si viceversa. Daca pui placa video AMD sau Nvidia nu are importanta.
Placa aia de baza este cam veche.Recomand https://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/msi/b450-a-pro/ sau alternative.