| AlexNet74 a întrebat:

Problema RAM, ei bine nu e chiar o problema, ci o intrebare. Eu nu inteleg...am o unitate Dell Optiplex GX280 si in manual PDF...pe unitate, in windows peste tot imi zice ca am memorie 256 MB DDR2 SDRAM, deci intrebarea mea este: tipul placii e DDR2 sau SDRAM

Răspuns Câştigător
| zer0 a răspuns:

Ddr sdram e ddr1
ddr2 sdram e ddr2
Ala e nume complet, ddr 2 e prescurarea.

4 răspunsuri:
| AlexNet74 explică:

Wau, ce mult m-ai ajutat straight face

| zer0 a răspuns (pentru AlexNet74):

Ddr2

| AlexNet74 explică (pentru zer0):

Si de unde esti convins de asta?

| zer0 a răspuns (pentru AlexNet74):

Ddr sdram e ddr1
ddr2 sdram e ddr2
Ala e nume complet, ddr 2 e prescurarea.

| Darks96 a răspuns:

Salut, DDR2 SDRAM are o rata de date dubla sincron, interfata dinamica de memorie cu acces aleator. Acesta înlocuiește DDR SDRAM in caietul de sarcini inițial și sa fost înlocuit de DDR3 SDRAM. DDR2 este nici înainte, nici înapoi compatibil fie cu DDR sau DDR3.DIN plus față de dublu de pompare magistrala de date ca în DDR SDRAM (transferul de date cu privire la creștere și care se încadrează marginile semnalului de ceas bus), DDR2 permite autobuz de viteză mare și necesită o putere mai mică de rularea ceasul intern la jumătate din viteza de magistrala de date. Cei doi factori se combina pentru a cere un total de patru transferuri de date pe ciclu de ceas intern. Cu datele transferate pe 64 de biți la un moment dat, DDR2 SDRAM oferă o rată de transfer de (rata de ceas de memorie) × 2 (pentru autobuz ceas de multiplicare) × 2 (pentru Dual Rate) x 64 (numărul de biți transferați) / 8 (număr de biți / byte). Astfel, cu o frecvență de ceas de memorie de 100 MHz, memorie DDR2 SDRAM oferă o rată maximă de transfer de 3200 MB / s.
Având în vedere că ceasul intern DDR2 rulează la jumătate din rata de ceas extern DDR, DDR2 memorie de operare în același date autobuz rata de ceas extern ca rezultat DDR DDR2 fiind capabil să ofere aceeași lățime de bandă, dar cu latenta mare. Alternativ, DDR2 memoria operațională puțin de două ori rata de date autobuz ceas extern ca DDR pot prevedea două ori lățimea de bandă cu aceeași latență. Cele mai bine cotate module de memorie DDR2 sunt cel puțin de două ori la fel de repede ca cele mai bine cotate module de memorie DDR.
Am gasit undeva, scuze m-am grabit si numai am corectat greselile de traducere de la google translate