| vlad_5833 a întrebat:

La tipul memoriei ram (la everest) imi zice ddr2 sdram. ddr2 am inteles ca e un tip de memorie si sdram altul? imi explica cineva? big grin funda

1 răspuns:
| necdannec a răspuns:

Sal
Exista mai multe tipuri de memorie.
SDR = Synchronous Dynamic Random Access Memory este o memorie mai veche ce lucreaza la 100/133mhz cam pentium 1 /2
DDR = Double Data Rate relativ mai noua ca productie lucreaza de la 266Mhz - 400 mhz
DDR2 = Mai noua ca productie si lucreaza de la 533-800 Mhz
DDR3 = Si mai noua ca productie si lucreaza dela 800 - 1600Mhz
Bineinteles intre ele exista si diferente de forma de voltaj...