| xcristix a întrebat:

Procesor single core 3-4ghz vs dual core 1ghz, argumentati raspunsul! dau funda cui ma lumineaza.

Răspuns Câştigător
| uNKN0Wn a răspuns:

Cel single core, pentru cel dual are o frecventa slaba.De la 1, 8Ghz in sus orice dual core e mai bun decat orice single core.
Cele dual core au doua nuclee deci daca unul se oboseste il ajuta celalalt sau isi impart ce au de facut, ca si cum ai avea mai multe procesoare dar mai slabute.

Bafta!

| xcristix explică (pentru uNKN0Wn):

Daca as tine 2 jocuri aprinse stiu ca cel dual core ar face fata, 1ghz un joc si 1ghz celalt joc, dar cel single core ce face, se imparte in doua, sau ce?

| uNKN0Wn a răspuns (pentru xcristix):

Depinde de joc, cand ai juca unul ar folosi mai multe resurse pe acela, dar in fine un dual core este pur si simplu mai bun.

3 răspunsuri:
| alexandrusmekeru a răspuns:

Normal ca dual-core este mai bun, e mai mult pentru jocuri, filme etc.