| Axys a întrebat:

Sal am o problema cu unitatea mea am montat un ventilator pe carcasa in fata si un ventilator pe cpacul unitati si nu stiu cum sa fac ca i-am pus pasta termo conductoare dinaia pe baza de silicon sad si nu raceste cum trebuie amsi la sursa ventilator
care ar fi problema de nu raceste cum trebuie am programul Fan speed ii arat de la 53 de grade uraca la 60 sad se poate mari turatia ca nu inteleg?
si totusi eu curat nentilatoarele in el si a o mare nelamurire sper ca nu e d ela toate ventilatoarele astea pe care le am sad ma rog sa a ajutati cumva?

5 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Nu am mai auzit asa ceva pana acum! Tu vrei sa racesti carcasa?
Cooler-ul se monteaza in dreptul unor orificii in fata si spate, daca ai pus doua, in asa fel incat cel din fata sa bege aer rece in interiorul PC-ului iar cel din spate ( sau lateral ) sa scoata aerul cald in exteriorul carcasei. Fara silicon sau alte inventii.

| Axys explică (pentru Arthur):

Buna imi cer scuze! nu am fost destul de explicita. am facut curatenie in PC! am facut in felul urmator am sters bine ventilatoarele de pras dupa aia carcasa placa am curatao cu un pensonas subtire dupa ce le-am pus la loc adica 1 ventilator vine in fata si unul in spate si tot nu raceste
sad si am procesor de 3.06 Ghz 3.07 ghz... asa scrie in System din propritati sadn-am idee ce e cu el...ori e proasta calitatea de pasta, tmoconductoare.e pe baza de silicon.

| Arthur a răspuns:

Daca pasta termoconductoare este de calitate verifica temperatura de lucru dupa tipul microprocesorului.
Eu cred ca este totusi o temperatura normala 60 grade.

| Axys explică (pentru Arthur):

De la 58 incepe sa mearga greuoi da azi a ajuns cher la 69 sad nu e o temperatura normala sad alti din cunostinte meau zis ca pasta termo conductoare pe baza de silicon e buna sad habar n-am nu stiu care dintre bastele astea termo conductoare sunt cele mai bune sad oricum nu ar conta pasta conteaza ca nu raceste bine

| Arthur a răspuns (pentru Axys):

OK, toate pastele contin silicon dar adaosul conteaza. Eu folosesc cea cu pulbere de argint : http://www.emag.ro/......EH7ZMBBBM/