| Steve98 a întrebat:

As vrea sa stiu daca placa mea de baza va face bottleneck cu un i5 3570k? Am un Asrock H61DE/SI...

5 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Daca il suporta, nu are ce bottleneck sa faca. Doar ca nu o sa poti sa faci overclock pe H61 daca imi aduc bine aminte...

| Steve98 explică (pentru KodrutZ):

Este compatibila chiar si cu un i7 3770k, si nu am de gand sa fac un overclock. Ma tem ca prcesorul nu va lucra cu puterea lui maxima... Mai am de gand sa-mi bag si un gtx760 sau 770...

| KodrutZ a răspuns (pentru Steve98):

Ai procesorul deja sau nu? Daca nu faci overclock, nu are nici un sens sa iti cumperi K. Ca performanta stock H61 nu e cu mult sub celelalte, doar ca ii lipsesc multe chestii gen SATA3, USB 3 samd.

| Steve98 explică (pentru KodrutZ):

Totusi pot pune un procesor si o placa video puternica si sa mearga fara probleme?

| KodrutZ a răspuns (pentru Steve98):

Teoretic, da. Practic, depinde cit de bun e vrm-ul placii de baza. Asta nu se poate spune la ochi, ca difera de la placa la placa. Faptul ca e facuta de Asrock nu inseamna ca e buna sau nu e, trebuie sa sapi pe net sa vezi cit de ca lumea e facut vrm-ul si ce rata de retur are. Ideea e ca la placile astea ieftine se baga VRM-uri slabe fiindca de obicei sint folosite cu procesoare slabe, deci cu un procesor puternic si gurmand e posibil sa crape destul de repede. Posibil, dar nu neaparat o regula.