| Stefan_Bagdan_1985 a întrebat:

Sal'tare! Cine ma ajuta si pe mine in legatura cu un joc si anume, mi s-a dereglat rezolutia in "Call of duty MW2 si 3", din cauza ca am instalat un joc si mi-a dereglat tot prin pc.Am scanat cu antivirusul sa nu cumva sa fie vreun virus,nu e,am reparat cu TuneUp Utillities 2012, ca il am cu licenta de la cineva, tot nimic.Ce sa mai fac? Adica eu il jucam pe rezolutia de 800x600, si se vedea calumea,pe tot ecranul,frumos,se si misca bine. fara lagg,il jucam multiplayer,si acum cand e pe rezolutia pe care il jucam,se vede pe jumatate de ecran.Ce setari trebuie sa mai fac in pc,ca sa fie ca inainte? Sa fie ceva din registrii,nu stiu,zic si eu! Am cautat si pe google,nu am gasit nimic in legatura cu ce am eu! Va rog,ajutati-ma si pe mine, frati gameri?!

15 răspunsuri:
| monstrulet a răspuns:

Trebuie sa ai la options rezolutia si daca e fullscreen sau windowed.
Ai incercat sa apesi ALT si Enter in joc? de obicei face ce vrei tu.

| Stefan_Bagdan_1985 explică (pentru monstrulet):

Am dat frate toate astea care le stie orice om care are pc...cred ca are ceva mai complicat, daca pana acum a fost ok rezolutia si acum e pe aceeasi rezolutie si anume 800x600, si se vede mai mic! Ai vreo idee sau vreuun truc cum sa o fac la loc?

| monstrulet a răspuns (pentru Stefan_Bagdan_1985):

Ce placa video ai?

| Stefan_Bagdan_1985 explică (pentru monstrulet):

Nu e fratello,de la placa video,ca pana acum o saptamana,nu am avut nici o problema,pana sa instalez jocul ala "Chronicles of Riddick",nu am avut nici o problema, il jucam super bine, dar in fine, iti zic ce place video am, poate ai tu vreo idee, sau ceva de genu'. Deci placa video e ATI Radeon HD3200Graphics.Inainte ma luam dupa "system requirements", la toate jocurile pe care vroiam sa le instalez si sa le joc, dar nu intotdeauna trebuie sa te iei dupa ele.De exemplu, eu daca ar fi sa ma iau dupa astea, nici COD MW2, si nici MW3, plus alte jocuri care nu are rost sa le dau nume acum(Crysis 2 il jucam ok pe rezolutie mica)nu-mi putea rula jocul la mine in calculator, fiindca nu corespunde cu cerintele de sistem, dar cand le-am instalat, am vazut ca imi merg super bine, bine de ce sa mint? ca il joc la o rezolutie mai mica, la 800x600, si celelalte la "mediu", si se misca super-bine, se vede si bine grafica, si pe multiplayer nu am lag.Ai vreo solutie?

| monstrulet a răspuns (pentru Stefan_Bagdan_1985):

Intra in catalyst si uita-te de optiunile astea:
1. http://img199.imageshack.us/img199/2145/scalingt.jpg vezi sa fie 0%
2. http://msts.steam4me.net/images/msts_display_ati_scaling.jpg aici e cel mai probabil problema ta. Daca e setat pe "centered" - alege "maintain aspect ratio" daca vrei sa se intinda cat poate pe ecran si sa-si pastreze proportiile; sau "scale image" daca vrei neaparat sa fie pe tot ecranul, chiar daca o sa se vada "intinsa" imaginea.
ps: catalyst il gasesti in control panel sau cand dai click dreapta pe desktop sau in bara langa ceas. Daca nu il ai in PC, instaleaza-l!

| Stefan_Bagdan_1985 explică (pentru monstrulet):

Mersi frumos de raspuns, dar al meu nu arata asa, al meu se numeste "AMD VISION engine control center"...in fine, gasesc eu, fiindca interfata difera, pana la urma ambele programe sunt pentru aceleasi lucruri.Lasa ca imi dau eu seama.Multumesc!

| monstrulet a răspuns (pentru Stefan_Bagdan_1985):

Da, amd vision include si catalyst. Deci optiunile sunt pe undeva pe acolo.

| unknownn a răspuns:

N-are nici-o legatura cu nici-un alt joc,n-are legatura cu nici-un virus, toata chestia e ca jocul e pe window-mode si nu pe fullscreen, ar trebui sa ai undeva la setari: FullScreen, daca nu ai, cauta pe google cum sa faci jocul in fullscreen.

| eutunoilafilm a răspuns:

Cred ca ai luat un virus.Antivirusul nu mai poate face acum nimic daca e deja in pc. Sfatul meu:Instaleaza windowsu din nou fara lene.
Windows:XP profesional
Si pe windowsu asta sa vezi cum iti merg jocurile.
Acum o saptamana mi-am pus windowsu din nou ca mi-a venit si mie un virus nu mai imi pornea nici un joc decat cs si metin 2.
Nu imi mai pornea:mw1, mw2, mw3, assassins creed revelation, gta 4, lord of the rings war in the north si multe altele.
Si acum mi-am pus alt cct de windows 7 ultimate.Cel mai bun e XP pentru jocuri.
Deci bafta la windows ca altceva nu cred ca ai ce face.
Recomandat:Sa ai cd cu windows ca daca til downloadez tot o panarama faciwinking

| Stefan_Bagdan_1985 explică (pentru eutunoilafilm):

Frate,deci problema rezolutiei nu e din cauza jocului "Call of duty mw3 sau2",e din cauza altui joc, si anume "Chronicles of Riddick", din cauza lui mi s-a dereglat rezolutia.Am dat-o la loc din control panel, cum era, adica pe "recommanded", dar "COD MW" mi-a ramas afectat, adica cand dau cum era pe 800x600, pe rezolutia mea,care rupeam jocul pe net,acum e mic de tot,cam jumatate de ecran,un ecran negru,care in mijlocul lui e un alt ecran cu jocul, mic de tot, intelegi? Nu e ceva ce pot sa fac sa il dau inapoi sa fie calumea, sa se vada pe tot ecranul cum era inainte? Cacam-as in ele de saracii de capcane, toate sunt din cauza ca sunt hackuite prost si sharuite la fel de prost...asta e, sa-mi fie invatatura de minte!

| eutunoilafilm a răspuns (pentru Stefan_Bagdan_1985):

Pai da un virus tia dereglat rezolutia.Ai luat un virus de la jocul ala.De asta ia si pune windowsu din nouwinking

| Stefan_Bagdan_1985 explică (pentru eutunoilafilm):

Dar daca as instala jocul din nou, crezi ca as mai avea problema asta cu rezolutia mortilor masii? Ca eu sunt 50% ca merge si 50% ca nu merge, adica, ca ramane problema cu rezolutia! Daca as stii ca merge sa-l instalez din nou, as face-o!

| eutunoilafilm a răspuns (pentru Stefan_Bagdan_1985):

Nu stiu ce sa zic incearca si tu dar chiar daca va merge rezolutia tot o sa ai probleme in continuare la alte jocuri.Raman la ideea sa-ti pui windowsul din nou.

| EdynSt a răspuns:

Daca jocul e cumparat, nu are rost sa faci ce iti zic. Daca jocul e downloadat de undeva, dezinstaleaza-l. Poate ca el nu te lasa sa schimbi nu stiu ce, oricum, nu ma pricep asa bine.

| Stefan_Bagdan_1985 explică:

Am inteles! Deci pana la urma, nu are nimeni nici o idee mai buna, adica ma refer daca o fii vreo smecherie, un truc..am inteles cat de cat ce trebuie' sa fac! Mersi!