| Musteata_Cristi_1997 a întrebat:

Am si eu o mica problema.Am jucat batman arkham origins si mi-a mers perfect cu rezolutie 1440x890 cu detalii la mediu-high si cere 2 gb ram la minim si 4 gb la recomandat, iar cand am incercat battlefield 4 mi-a mers putin sacadat numai ca acesta cere 4 gb ram la minim si 6 gb la recomandat! Pc meu este urmatorul:ati hd 6670 1gb ddr5 procesor Intel dual core 2, 4 ghz si 2 gb ram(mi-am dat comanda acum de 4 gb ram)! Deci ce parere aveti daca imi acesti 4 gb ram imi va merge si battlefield 4 bine.Dau funda

9 răspunsuri:
| DuDDy24 a răspuns:

Cu 4 gb de ram in plus o sa se miste mai bine tinand cont ca cere minim 4 gb, dar pe tine te trage in jos procesorul, ca sa-ti duca placa aia video iti trebuie un i3 din generatia Sandy Bridgewinking

| DuDDy24 a răspuns (pentru DuDDy24):

Cum se numeste exact numele procesorului si ce placa de baza ai? In functie de ce ai ai putea sa-i dai overclock, lucru care te poate ajuta destul de multwinking

| Musteata_Cristi_1997 explică (pentru DuDDy24):

Bani de alt procsor nu am si procesorul se numeste Intel celeron dual core 2, 4 ghz si placa de baza nu stiu

| DuDDy24 a răspuns (pentru Musteata_Cristi_1997):

Exista 3 Intel Celeron Dual Core la 2.4 Ghz: celeron E1600, Celeron E3200 si Celeron G530... Daca e unul din primele 2 poate fi overclockat foarte bine, peste 3Ghz, dar daca e G530 nu prea se poate. Scrie "dxdiag" la "Start" si spune-mi ce scrie acolo la procesorwinking

| Musteata_Cristi_1997 explică (pentru DuDDy24):

Intel e3400

| DuDDy24 a răspuns (pentru Musteata_Cristi_1997):

Am cautat nitel pe net si ai putea sa-i fac overclock pana la 3. 6Ghz, dar nu iti recomand...un 3.2 Ghz max ca sa nu ai probleme cu temperatura. Acum depinde de placa ta de baza. Presupun ca suporta FSB pana la 1333, deci overclockul nu ar trebui sa o afecteze. Overclockul il poti face din bios marind FSB-ul pana ajungi la frecventa dorita. Ca sa il duci la 3. 2Ghz trebuie sa maresti FSB-ul la 1066Mhz (in bios probabil o sa-ti apara 200 stock, tu il duci la 266 pentru ca 266X4=1066(asa se calculeza fsb-ul real). 266x12=3.2GHz (12 reprezinta multiplicatorul procesorului tau)

| Musteata_Cristi_1997 explică (pentru DuDDy24):

Si numai atat trebuie sa fac sa ridic fbs-ul ala la 266?

| DuDDy24 a răspuns (pentru Musteata_Cristi_1997):

Da, e simplu si nu cred ca o sa ai probleme. Eu iti recomanda ca procesorul sa nu treaba de 60 de grade in full load. oti sa-l testezi dupa ce faci overclock cu AIDA

| Crissu988324 a răspuns:

Nu cred, eu am Intel de 2. 66Ghz dual-core, 4 GB ram si Nvidia 9800 GT, 512 pe 256 de biti si nici macar nu imi porneste.