| Ciprian007 a întrebat:

As vrea sa achizitionez un pc care sa fie mai bun pentru jocuri. Dar nu sunt hotarat care e mai bun. ziceti-mi care e mai bun:D. FUNDAA

1) Acesta:

Procesor
Model Procesor:Intel ® Pentium Dual Core G620Frecventa procesor (MHz):2600Dimensiune Cache procesor (KB):3072
Placa de baza
Sunet integrat:VIA® VT1708SSloturi:1 x PCI Express x16
3 x PCI Express x1Retea integrata:Atheros AR8152Chipset:Intel® H61
Memorie
Capacitate (MB):6144Tip RAM:DDR3Frecventa memorie (MHz):1333
Unitati de stocare/optice
Capacitate HDD (GB):500Interfata HDD:SATAViteza de rotatie (rpm):5400Unitate opticaDVD+/-RW
Video
Capacitate memorie video (MB):2048Model placa video:AMD Radeon 6570
Periferice
Mouse:Mouse optic SeriouxTastatura:Tastatura Serioux
Altele
Tip sistem:GamingCarcasa:MiddletowerPutere sursa (W):450Porturi:Audio
2 x PS2
1 x RJ-45
4 x USB 2. 0
http://www.emag.ro/......uxActionV5

2) sau Acesta:

Procesor
Tip procesor Intel Pentium Dual Core
Model procesor E5700
Frecventa procesor (GHz) 3
Front Side Bus (FSB) (MHz) 800
Cache (KB) 2048
Placa de baza
Model ASUS P5G41T-M LX3
Sunet integrat ALC 887 High Definition, 8 canale
Memorie RAM
Capacitate RAM (MB) 4096
Tip memorie DDR3
Frecventa (MHz) 1333
Memorie maxima (GB) 8
Sloturi de memorie 2
Hard disk
Capacitate HDD (GB) 500
Interfata SATA
Viteza de rotatie (RPM) 7200
Placa video
Procesor NVIDIA
Tip placa video Dedicata
Model chipset video GT 520
Capacitate memorie (MB) 1024
Multimedia
Tip unitate optica DVD-RW
Comunicatii
Retea Da
Porturi
RJ-45 Da
USB 2. 0 4
HDMI Da
VGA Da
Iesire audio Da
Intrare microfon Da
Software
Sistem de operare Linux
Informatii suplimentare
Accesorii incluse Tastatura, mouse, cablu alimentare
http://www.altex.ro/......t520-linux

Răspuns Câştigător
| MikeAlexis a răspuns:

Oricare dintre cele doua configuratii este buna, dar schimba procesorul. De preferat ceva din seria i3, i5. Sau daca optezi spre AMD alege un Phenom sau AM3+. Nu mai investii in tehnologie veche, chiar daca nu iti ajung banii mai asteapta o vreme. Cand zic tehnologie veche ma refer la procesoarele de la AMD cu socket AM2, AM2+ si procesoarele de la Intel cu socket 775 Pentium dual core, core2duo, quad core, pentium.etc

6 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

Cel de-al doilea ( http://www.altex.ro/......t520-linux ) reprezinta cea mai buna alegere, dintre cele doua.

| dadonexus a răspuns:

Al doilea in nici un caz pentru ca opereaza pe linux si iti garantez eu ca nu stii alternative ale programelor ce le folosesti gen splash winamp daemon tool.....cat desprep primul este destul ce bunicel dar nu merita.Eu iti recomand sa mai strangi ceva bani si sa iti iei ceva de la 25mil in sus pentu ca la pretul asta nu o sa faca nici o mare diferenta intre ce ai tu acum plus ca o sa trebuiasca sa il schimbi repede si pe asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Al Doilea nu o sa te mai saturi de jocuri la o calitate adegvata! Bafta! Ps:Alege inteligent

| AlexDinTimis a răspuns:

Te sfatuiesc sa mai cauti alte pc-uri dar nu cu procesoare pentium pentru alea nu sunt de jocuri si o sa-ti mearga greu.

| dadonexus a răspuns (pentru AlexDinTimis):

Da atunci pentru ce sunt? Esti banal.

| AlexDinTimis a răspuns (pentru dadonexus):

Daca zici tu ca sunt pentru jocuri na-i decat. Din cate stiu pentium sunt cele mai slabe. Am si eu unu si din cauza lui nu ma pot juca aproape nimic.