| Laurentzyu96 a întrebat:

Vreau sa imi schimb calculatorul dar nu stiu ce configuratie sa fac. Buget - 1300. Dar calculator bun sa mearga jocuri pe el de preferat GTA 4.
Am gasit o configuratie. Va rog spunetiva parerea sau dati-mi alta configurare:
Procesor
Model Procesor:
Intel ® Pentium Dual Core E5700
Frecventa procesor (MHz):

Placa de baza
Video integrat:
Intel GMA X4500
Sunet integrat:
7.1 Canale
Retea integrata:
Sloturi:
1 x PCI Express x16
2 x PCI
Chipset:
Intel G41 / ICH7

Memorie
Tip RAM:
DDR3
Capacitate (MB):
Frecventa memorie (MHz):

Unitati de stocare/optice
Capacitate HDD (GB):
Interfata HDD:
SATA II
Unitate optica
DVD±RW
Viteza de rotatie (rpm):

9 răspunsuri:
| Sp33dyt a răspuns:

Pentru jocuri iti recomand sa mergi pe AMD/ATI
Uite un exemplu:
http://www.emag.ro/......ouxSmartV4

| fanporsche a răspuns (pentru Sp33dyt):

Chestia aia e cam scumpa si de proasta calitate. In plus nu a a specificat daca vrea sau nu si monitor. Oricum eu recomand sa si-l faca pe bucati si iese ceva mult mai performant si de durata. Plus ca aia numa configuratie de gaming nu e, nici nu stiu daca merge GTA 4, poate doar pe ultralow.

| Sp33dyt a răspuns (pentru fanporsche):

Pe bucati il ajunge mai mult, se poate lua si fara monitor la putin peste 1000 roni, iar partea cu "Plus ca aia numa configuratie de gaming nu e, nici nu stiu daca merge GTA 4, poate doar pe ultralow " ma face sa rad. ori stii ce vorbesti ori iti dai cu presupusul. eu iti garantez 100% ca iti merge GTA4. poti face acelasi lucru cu vorbele tale? eu am dat un exemplu pentru a sublinia ideea de AMD/ATI pentru gaming, iar ceea ce am dat chiar este la categoria gaming pe siteul respectiv. este o configuratie gaming low cost

| fanporsche a răspuns (pentru Sp33dyt):

Nu imi dau cu presupusul, chiar stiu ce vorbesc. GTA 4 este un joc prost optimizat care pune probleme chiar si calculatoarelor mai puternice. De cand HD 5450 este o placa de gaming? Pe bucati nu-l ajunge mai scump, poate cu 100-200 ron, dar are ceva mult mai bun. De exemplu in 1300 de ron isi poate lua un amd athlon X3 alaturi de un GTS 450 si 4gb ddr3 + restul. Oricum asta e parerea mea, indiferent ce buget as avea tot pe bucati mi-as lua calculatorul fiindca pot sa ii pun exact ce vreau. Si daca ei zic ca e gaming low cost, tu chair ii crezi orbeste fara a gandi? E o chestiune de marketing.

| Sp33dyt a răspuns (pentru fanporsche):

De marketing sau nu, este un in mod sigur un gaming low cost.
cred ca aici termin discutia cu tine observand al doilea mesaj in care te contrazici singur (mai intai "nici nu stiu daca merge GTA 4, poate doar pe ultralow" acum "Pe bucati nu-l ajunge mai scump, poate cu 100-200 ron")
invata sa vorbesti si mai discutam. nu poate si NU si DA in acelasi timp, ori stii ce spui ori iti dai cu parerea care e proprie si nu are nici o valoare

| fanporsche a răspuns (pentru Sp33dyt):

Cu 100-200 iese mai scump dar mai performant argumentand si de ce. Chiar pentru tine am configurat o un sistem pe bucati aproape identic cu cel mentionat de tine si ghici cat iese :950 de lei dar punand o sursa mai de doamne ajuta. Placa HD5450 este o placa foarte slaba si de generatie veche. Este unpic mai buna ca o solutie integrata. Ea este conceputa mai mult pentru redarea de continut full HD. Macar nu prostii omu sa-si cumpere ceva si sa regrete dupa ca totusi sunt banii omului munciti de familia lui, nu de a ta.
Si uite un exemplu de ce acel sistem nu e de gaming : http://www.game-debate.com/....../index.php - nici macar nu i-ar merge GTA IV, iar dorinta lui expresa este sa-i mearga mai ales GTA IV. Asa ca nu te mai da zeus. poate am gresit si eu cu exprimarea, dar eu stiu ce zic si vin cu argumente.

| fanporsche a răspuns:

Nu e buna, aceasta configuratie nefind facuta pentru jocuri. Pentru mai multe detalii da-mi mesaj.

| Laurentzyu96 explică:

Uite id meu - laurentzyu96 Putem vorbi? Am cateva intrebari