| Cristi1997 a întrebat:

As vrea sa stiu care e diferenta dintre un ati 6670 1gb ddr3 si ati 6670 1gb ddr5! Daca este imi puteti spune daca este mare diferenta intre ele plsss dau funda!

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Plăcile cu memorii GDDR3 sunt semnificativ mai lente decat cele GDDR5.
DDR3 functioneaza la o tensiune mai mare fata de GDDR5 si deci au consum de energie mare.
DDR3 folosește un controller de memorie pe 64 de biți per canal, adica:
- la un bus de 128-bit pentru dual channel si 256-bit pentru quad canal)
GDDR5 foloseste 2 canale pentru 64-bit, 4 pentru 128 -bit, 6 la 192-bit, 8 pentru 256-bit, 12 pentru 384-bit, etc. Nu mai intru in detalii DDR5 este ultima tehnologie, cea mai noua si performanta cu un consum scazut de energie!

In placile tale diferenta este de viteza daca iti dai seama din ce am scris mai sus! Diferenta este aproape dubla.

1 răspuns:
| CrazyRat a răspuns:

DDR5 ii mai performanta ca DDR3. happy