| anonim_4396 a întrebat:

cine se pricepe sa compare doua systeme desktop sa-si dea parerea va rog dau funda mersi! Linkurile:http://www.emag.ro/......eriouxAPU2 http://www.emag.ro/......-271975747

Răspuns Câştigător
| Sh0ck a răspuns:

Asculta de la mine, cel cu 15 milioane si jumatate este foarte bun, si la bani acestia foarte foarte ieftin, cred ca se vede cu ochiul liber, cel la 15 mil are 4 gb ram si 1 gb video si celalalt este pe jumatate la aceste configuratii.
Procesorul este mai micut la cel de 15 milioane, dar degeaba ai procesor mare daca nu are ce sa il ajute sa mearga normal, adica ram si toate cele.
Deci cel la 15 mil e mai bun (funda te rog)

2 răspunsuri:
| S3c0ndSh0t a răspuns:

Salut.
1)Alienware-ul ala e scump pentru ca doar carcasa costa 1000Euro
2)Proceoarele difera prin frecventa cache iar primul pc are procesor AMD care nu este recomandat in gaming
3)Primu P.C are o singura placa video care in viitorul apropiat nu o sa mai mearga jocuri noi pe el. Daca observi Alienware-ul (al 2-lea pc) are 2 placi video second generation.
4)Al 2-lea pc (Alienware) are 2 hdd-uri si un ssd (ssd-ul este un fel de hdd dar cu viteza de scriere mai mare)
5)Chipset-ul de pe placa de baza este P67 la al 2-lea pc.Chipsetul este special facut pentru overclocking.
6)Al 2-lea P.C are racire mai buna + filtre de praf.
7)Sursa este mai puternica la al 2-lea
8)Se poate mari frecventa.
9)Are mai mult RAM.

Daca vrei P.C-ul pentru gaming nu se merita sa il cumperi.
P.S Daca iti faci un P.C din componente o sa iti faci unu gen al 2-lea.Aceleasi performante dar alta carcasa deoarece cum am mai zis mai sus doar carcasa te costa 43 milioane sau chiar mai mult.

| costache21 a răspuns:

Nici unul nu e bun. Crede-ma! Mai bine ti-l faci din componente alese de tine. Asa am si eu si e foarte bun. Are 8gb ram nVIDIA gtx 460 2gb ram si 256 biti 3, 1 procesorul Intel core i3. A costat 28 de milioane