| JoinTu a întrebat:

Sal TPU mi se tot restarteaza calculatorul din cand in cand. Si cand se restarteaza se aude ceva de parca ar plezni ceva in unitate. Am 512 MB RAM, am doua ventilatoare, unul sus la sursa si unul jos pe unde sunt ramii. Credeti ca se incinge ceva si din cauza asta se restarteaza? Am windows xp. Calculatorul merge bine nu se blocheaza dar cand il aprind, sta vreo 1 ora 2 si se restarteaza. Si peurma cand il aprind nu trece mult timp si iar se restarteaza, sunt nevoit sa astept 1 ora 2 sa isi revina, dar peurma mai sta ce mai sta 1 ora jumate sau 2 si tot se restarteaza si tot asa... De ce? Dau funda! Sper ca nu v-am plictisit.
PS: Windowsul doar ce a fost reinstalat si devirusat.

Răspuns Câştigător
| MihaiZn a răspuns:

Pai nu conteaza ce ai tu la PC tu trebuie sa stergi anumite jocuri din PC ul tau care ii poate dauna. Iar in cele din urma va trebui sa iti descarti un anti virus bun eu ti-asi recomanda sa iti downloadezi AVG si sa il setezi se descarca foarte usor si este conpatibil cu majoritatea PC-urilor. Sper ca te-am ajutat...te rog Funda.

5 răspunsuri:
| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Nu ne-ai spus cat de vechi este? ai incercat sa bagi aspiratorul in el sa-l sufli de praf sau sa cumperi un sprei cu oxigen (e cam scump 35-50lei) Aeriseste-l foarte bine in special coolerele, se poate sa trebuiasca sa schimbi pasta conductoare de la procesor.
Instaleaza-ti si tu un program de monitorizare temperaturi a componentelor si vezi care creste prea mult. Se poate sa fie placa video sau procesoru care nu au racire suficienta. Deci le cureti bine de praf, in cel mai rau caz mai bagi un ventilator. Eu totusi zic ca poate sa ie pasta de pe procesor problema!

| alexalexandrusincerul a răspuns:

Ai memoria plina? desi nu ar conta asta.intreaba persoana care l-a reparat(windows-ul) nu e normal sa se restarteze!

| Ove a răspuns:

Poate fi placa video. Nu inteleg ce ar putea pocni. Ce sursa ai?

| Maarko2012 a răspuns:

Aceeasi problema am avut si eu mise tot reseta calculatoru e si am aflat cauza ce ee happy este de la rami nu are problema cu jocurile antivirusu alte chesti rami nu sunt aceeasi frecventza sau de pilda firma nu conteaza doar rami sa fie lafeli si buni daca is folositi n-are rost. sa-i bagi si inca ceva iti recomand sa folosesti un program find scan ram. sau ram cleaner...winking Bft happy

| Maarko2012 a răspuns:

Iti zic eu care-i problema daca na-i rezolvat, aceeasi problema am avut si eu nu de mult mise tot auzea ceva in unitate si mise dadea rr la pc apoi am aflat ce e sa defectat un slot de ram s-a ars. si am mutat placutza de ram pe celalalt slot de ram si nu am mai avut probleme am 3 sloturi de ram, cel din mijloc s-a dus, s-a ars eu stiu thinkingwinking