| piticu2100 a întrebat:

Vreau sa-mi fac un pc gaming din piese.Sa pot juca Far Cry 3 Gta 4 Assasin creed 3. Puteti da exepmle de piese bune sa poata rula jocurile enumerate. Buget 1500-1600 lei

Răspuns Câştigător
| Gabriel123Gabriel a răspuns:

Eu mi-am facut calculator pe piese SH care ruleaza perfect far cry3 battlefield 4, etc si am dat cam 1000lei. Uite ce piese am: placa de baza nu prea conteaza, trebuie doar ca soclet-ul sa fie compatibil cu procesorul, procesor: AMD Athlon II x4 quad-core de 2, 6ghz, 8gb ram corsair vengeance de 16000mhz te sfatuiesc sa fie de latenta 9 (CL9) si cu radiator, placa video gigabyte AMD Radeon HD 5570 de 1gb, la ce am eu trebuie macar o sursa de 300w reali, eu am una corsair gs630+ alte piese de care ai tu nevoie(card reader, etc). Iti recomand piesele, sunt foarte bunewinking P.S Far Cry3 sau bf4, bioshock, etc merg la rezolutie ULTRAwinking

| piticu2100 explică (pentru Gabriel123Gabriel):

Am auzit ca AMD Radeon nu e prea bun pentru jocuri se zice ca Nvidia Geforce e buna nu stiu ce sa zic?

2 răspunsuri:
| Gabriel123Gabriel a răspuns:

Piticu2100 au trecut multe placi video prin mainile mele de la ambii(AMD/Nvidia) si m-am si documentat, uite de exemplu la acelasi model de la acelasi producator(Gigabyte) Nvidia chiar daca este cu 50 de lei mai scump este mai slab la orice test decat AMD. Am avut ambele placi si am constatat si eu si altii care lucreaza in acest domeniu ca AMD are performante mai mari la jocuri. Nvidia este recomandat de obicei pentru procesare video. Nu degeaba toata lumea spune ca AMD se axeaza pe calitatea imaginii iar Nvidia pe frecventa si framerate, adica sa se miste ceva cat mai fluid/repedewinking Sper ca v-am lamurit pe amandoi