| VasileAmadon a întrebat:

imi puteți face un pc pe piese(gaming)într-un buget de 9000 lei?
Vreau să-mi ducă jocurile din prezent la toate setările date la maxim, daca se poate, să pot rula și jocurile din următorii 2-4 ani, macar la medium sau high.
Procesorul sa fie Intel,Placă video Nvidia, fără overclocking, să nu fie nici zgomotos, în rest periferice și monitor am, mulțumesc!

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Urmarisem un video postat de cei de la pcgarage si omul pe buna dreptate raspundea la intrebari si afirmatii de genul sa-mi mearga peste x ani jocurile, ca nu poate sa fie Nostradamus.
Deci peste 4 ani poate sa apara un alt tip de engine al jocurilor care te obliga sa ai o alta placa video fizica, alt tip sa zicem ca in loc de GDDR6 standardul va fi si zic asa la plesneala GDDRX7N si atunci placa ta scumpa nu va putea rula nimic.
Deci astea cu peste x ani sa-mi mearga cutare este gresita din start!
Si este o maretie ce ai insirat daca cunosteai IT si in principiu hardware si erai la zi cu ce este in domeniul componentelor IT ai fi stiut ca nu ai nevoie de un buget de 9000 de lei ca sa iti faci un sistem de gaming sa duca totul pe ULTRA ci se poate si cu 5000-6000 de lei.
Unii va dati putin cam mari cu banii de la parinti in timp ce altii muncim si ne permitem ceea ce voi nu va permiteti vreodata!

| VasileAmadon explică (pentru Simpatic):

Lucrez ca și bucătar in Țara Galilor am 18 ani

| JicaContra a răspuns (pentru Simpatic):

Putin gresesti, m-am uitat crucis la marele tebelefon de la Asus care era special pentru joace (ROG parca) si ma intrebam la CE BLARII E BUN?!? producatorii de joace NU or sa faca un joc care sa poata fi jucat numai pe ala, asa ca poate peste vreo 2-4 ani sa mearga jocuri care pe un telefon "normal" cumparat acum sa nu mai faca fata

mai exact, producatorii de jocuri AU INTERESUL sa mearga jocurile pe un calculator cat mai slab, in plus nu mai suntem in anii 1990 cand odata la 6 luni aparea pe piata un calculator dublu ca performante, acum iti iei un i7, si peste 7 ani o sa fie destul de bun pentru jocuri destul de bine optimizate

| VasileAmadon explică (pentru Simpatic):

Cand vei face tu 1800 lire pe lună, sună-mă! Și am vrut doar niște păreri poate, poate ieșea un sistem mai bun. Oricum mi l-am făcut singur, și stai tu linistit ca la sistemul tau de 5000 nu se compară cu altul cât încă odată la pretul acela.
Deci eu o sa-mi permit ce nu o sa ai tu niciodată, pun pariu tot ce ai in casa este lo-at pe rate, deci să te fută câinii

| Simpatic a răspuns (pentru VasileAmadon):

Tu cu 1800 de lire de euro pe luna care stai acolo in chirie vai de capul tau, nu ai ceea ce avem noi aici cu sub 1800 de lirewinking
nu ai idee ce bani am eu in contul bancar asa ca taci din gura nepoate
nu va mai dati mari fata de altii care nu au plecat din tara decat ca turisti, daca erai smecher reuseai aici sa faci bani multi!
nu esti in masura sa-mi vorbesti mie de bani si chestii, poate sa o faca unul care are munciti 20 de ani si care a facut aici in tara bani multi pe munca.
broavo tie ca muncesti legal, dar tu abia pornesti pe drumul pe care unii ne intoarcem obositi!
fraiere sunt singurul de pe aici care a detinut si avut nissan gtr care costa mai mult decat amartamentul din irlanda in care stai in chirie.
v-ati gasit toti sarantocii care v-a dat foamea afara din casa sa veniti cu harfe, si la 18 ani nu esti bucatar ci ajutor de bucatar, deci esti un amarat care speli vasele, un sclav! ca nu te angaja nimeni fara experienta ca bucatar.
deci taci sclavetule din gura, spartilor care va umiliti prin afara si aici aveti figuri.
Cum e si masina ta e mai tare ca a mea este? dar vezi ca-i mult mai ieftina ca are volan pe partea gresita, dreapta.
besitilor.
visezi la pc-uri si sisteme pe care eu le-am avut si donat la altii.
mi-am luat laptop de 5000 nu pentru jocuri, eu l-am luat ca sa mearge bine, mai am un laptop tot de gaming, un pc si poate imi mai iau un pc asa de ca-s smecher, masinile mele sunt noi apartamentul la fel.
ce stiti voi slugilor care va duceti acolo sa slugariti!
mars in familia mati de sclavete! sunteti sclavi din neam si asa muriti dar ce va mai place sa dati din gura, saracilor.
cine e bazat pe el si inteligenta lui face bani aici in tara, 1800 de lire acolo unde zici tu e caca maca esti un sclav ordinar, cand bogatii din afara dau 10.000 de lire pe o sampanie la restaurante de lux!
deci mai bogatilor capul jos ca voi sunteti sclavi acolo... spalatorule de vase!

| sierra1 a răspuns:

"imi puteți face un pc pe piese... la medium s-au high... fără overclocking"

după cum scrii pare (subliniez: PARE) că ai fi in temă. De ce nu faci tu configurația dorită (doar e pentru tine nu pentru stăini)?

PS - ne-am emoționat citind că (spui că) bagi 9000 in pc!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Bineinteles ca da, insa daca vii cu prejudecati de-astea gen "Intel si NVIDIA" ai face mai bine sa te gindesti inca o data. Vrei cel mai bun sistem pe care il poti face in bugetul ala sau vrei doar sa iti fie tie acoperit moftul asta cu Intel + nVIDIA? SI spun asta ca posesor de Intel + nVIDIA, a nu se intelege gresit...