| MineIsLikeABridge a întrebat:

Sall, amd fx6300 sau Intel i3 3220. 3, 3 GHz pentru gaming, un fel de gaming, fiindca nu as vrea numa pentru gaming, un fel de multimedia, care cpu sa aleg?

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

I3 - mult mai rece, performanta in majoritatea jocurilor peste FX, consum si caldura generata mult mai mici, placi de baza decente la preturi mai mici decit la AMD, merge brici cu memorii la 1333MHz, pe cind la AMD e de preferat sa ai memorii cit mai bune, chipseturile pentru Intel nu au probleme de transfer cind le bagi pe git un SSD... spun asta ca posesor de AMD timp de 15 ani care a trecut pe Intel prin toamna trecuta, luind decizia asta dupa vreo 2 saptamini de citit reviewuri si benchmarkuri/forumuri in draci (eu am un i3 2120).