| anthonyyyy a întrebat:

SALL TPU am o intrebare:
- o placa de baza cu slot pci-e 2.0 suporta o placa video cu slot pci-e 3.0?

dau funda!

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

GeForce GTX650 este mai buna. Nu stiu la ce pret o achizitionezi dar cu o mica diferenta de bani ti-as recomanda una pe 192 Bit mult mai performanta decat cele doua prezentate de tine http://www.cyberport.ro/......ox-6016034

17 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Da, placa video cu PCIe 3.0 va lucra pe placa de baza cu PCIe 2.0. Nu vei observa nici o diferenta... poate 0, 5-1fps mai mic.

| anthonyyyy explică (pentru neluL):

Mersi mult

| anthonyyyy explică (pentru neluL):

Am pus intrebarea asta pentru ca vreau sa achizitionez o placa GTX da nu stiu care din cele 2 sunt mai buna imi spui tu care e mai buna? :

-Placa video Gigabyte nVidia GeForce GTX650, 1GB, GDDR5, 128 bit
sau
-Placa video Sapphire ATI Radeon HD7770, 1024MB, GDDR5, 128bit
Care e mai buna?

| anthonyyyy explică (pentru neluL):

Da cred ca mai pot pune 80 lei, mersi mult

| anthonyyyy explică (pentru neluL):

Auzi dar placa asta care miai recomandato tu o sa-mi mearga pe o sursa de 480W?

| neluL a răspuns (pentru anthonyyyy):

Ce componente ai in pc? procesor, placa de baza, hard disk, ram...si sursa ce model este? Aceasta placa video nu consuma mult!

| anthonyyyy explică (pentru neluL):

Pai am un procesor Intel pentium G630 (2 nuclee), pai am un hard disk de 150 gb dar m-am hotarat sa-mi iau unu de 1 TB, 4 GB ram si sursa e model zX LC-8500BTX frequency 50-60 Hz si placa de baza de gibabyte H61M-S1 Pci-e 2.0

| neluL a răspuns (pentru anthonyyyy):

Merge! Are 500W sursa. Daca vrei, calculeaza si tu aici
http://support.asus.com/powersupply.aspx
Sursa iti va fi afisata sus cu rosu.

| anthonyyyy explică (pentru neluL):

Auzi eu n-am dvd-rom sau cd-rom ce o fi ala unde bagi cdurile parca ii zicea unitate optica,, au n-am dvd-romu ala pentru ca miai schimbat placa de baza si niste fire de la dvd rom nu erau compatibile cu placa... in fine cati W are sursa fara unitatea aia optica? big grin

| anthonyyyy explică (pentru anthonyyyy):

Si mai am o intrebare sa inteleg bine, am sitit specificatile placi care miai recomandato si am vazut acolo ca e compatibila o openGL 4, 3 ce inseamna aia? si cum aflu ce openGL am eu, ca sa stiu daca e compatibila cu pc meu! happy

| neluL a răspuns (pentru anthonyyyy):

500! Am zis mai sus! dvd-rom sau cd-rom este unitatea optica si daca nu ai nu e nici o problema.

| anthonyyyy explică (pentru neluL):

Ok mersi mult si carei trebuie cu openGL ala

| neluL a răspuns (pentru anthonyyyy):

Opengl este o interfata de programare a aplicatiilor(API) care se ocupa cu grafica 2d, 3d. Aici detalii http://ro.wikipedia.org/wiki/OpenGL

| anthonyyyy explică (pentru neluL):

Deci pentru o ultima intrebare placa care miai recomandato tu e 100% compatibila cu PC meu?

| neluL a răspuns (pentru anthonyyyy):

Da!

| anthonyyyy explică (pentru neluL):

Ok mersi mult ca m-ai ajutat

| neluL a răspuns (pentru anthonyyyy):

Cu placere! wave bye, bye

| neluL a răspuns (pentru anthonyyyy):

GeForce GTX650 este mai buna. Nu stiu la ce pret o achizitionezi dar cu o mica diferenta de bani ti-as recomanda una pe 192 Bit mult mai performanta decat cele doua prezentate de tine http://www.cyberport.ro/......ox-6016034