| aLexG1 a întrebat:

poate ati auzit si voi de noul update al riftului invocatorului.Intrebarea mea este cand se va face marea schimbare ca e super misto?big grin dau funda si mai explicati-mi cum e cu ranked-ul asta adica iti faci rank si apoi ce se intampla cum e. etc cand treci in alta divizie si daca toate se joaca doar riftul invocatorului si la solo/duo ranked joci doar 1 vs 1 sau cum? explicati-mi va rog dau funda big grin :X

Răspuns Câştigător
| DaDuSH a răspuns:

Salut, Riot nu a dat o data exact cu privire la lansarea noi harti dar dupa cum au mai facut, in cateva saptamani o sa apara. Din videoul de prezentare si streamurile care le-au facut explicand diferite detalii are hartii pare apare terminata. Din cate am inteles trebuie sa aleaga noile nume ale monstrilor din jungla. Totusi posibil sa dureze mai mult de cateva saptamani pentru ca nici pe serverul de teste nu au bagat-o.

Cu privire la ranked. Pentru a juca pentru inceput ai nevoie de nivel 30. Dupa aceea trebuie sa joci 10 meciuri pentru a te plasa intr-o liga. Liga in care o sa te puna poate fi afectata de mmr-ul (match matching rate) tau de sezonul trecut. Eu de exemplu am avut 7 win si 3 lose din alea 10. Sezonul trecut am ramas in bronze 4 pentru ca mi-a fost lene sa joc si dupa acele 10 meciuri am fost pus in bronze 1. Un alt prieten care a castigat 6 si a pierdut 4 a ajuns in silver 2. Deci poti sa vezi cat de mult afecteaza mmr-ul liga in care te plaseaza.
Sistemul e foarte simplu. Ca sa avansezi joci meciuri
Solo sau Duo queue. La duo poti invita UN prieten. Cand castigi un meci primesti League Points. Cand pierzi un meci, pierzi si League Points (LP).
Cand ajungi la 100 lp si trebuie sa avansezi de exemplu din Silver 2 in Silver 1, trebuie sa castigi 2 din 3 meciuri.
Daca din nou ajungi la 100 de puncte si trebuie sa treci din Silver 1 in Gold 5, trebuie sa castigi 3 din 5 meciuri.
Sigur, mai poti juca ranked si cu o echipa de 5 persoane sau de 3 persoane (pe twisted treeline). Daca ai echipa buna poti ajunge foarte usor intr-o liga buna.
Jocurile ranked de solo si due queue se joaca doar pe Summoner`s Rift. Cele cu echipa 5v5 tot acolo iar la 3v3 se joaca pe Twisted Treeline.

4 răspunsuri:
| KeNNT3D a răspuns:

Salut,nu stiu sigur cand va aparea noul rift al invocatorului nu s-a spus o data exacta. poate peste 1 luna 2 etc., salut la ranked e asa, primadata cand faci level 30 trebuie sa joci 10 meciuri sa te bage intro divizie cum ar fi bronz 4-5 etc daca ai noroc te baga si argint 4-5.,si dupa aceea trebuie sa acumulezi 100 de puncte ca sa mergi alta divizie cum ar fi din argint 4 in argint 3 dra trebuie sa castigi primadata 2 din 3 meciuri parca.si cam tot asa si cand treci din argint in aur dar atunci trebuie sa castigi 3 meciuri din 5 si daca pierzi un meci atunci cand incerci sa faci cele 100 de puncte iti scada cele puncte pe care le primesti la sfarsit de meci., si acolo cand dai solo/duo ranked joci tot 5vs 5 numai ca mai poti invita doar 1 prieten cu tine, nu ca la cel normal sa iti poti face o echipa intreaga de 5vs 5.
Daca mai ai intrebari sa imi zici.

| aLexG1 explică (pentru KeNNT3D):

Astea 3v3 solo/duo 5v5 toate se joaca doar riftul invocatorului sau si altceva?

| KeNNT3D a răspuns (pentru aLexG1):

La ranked e doar 5v5 adica riftul invocatorului si la echipe ranked e si 3v3 adica twisted treeline,.Mai ai si alte intrebari?

| aLexG1 explică:

La echipe ranked 3v3 5v5 si solo/duo toate se pot juca numai riftul invocatorului nu? sau si altceva?