| Th3Li0N a întrebat:

Salut am 1, 5gb ddr2 si placa de baza suporta 4 gb ddr2 si as vrea sa cumpar o placuta de ram de 2gb ddr2 dar o sa fie compatibila cu celelalte placute? Ca as vrea sa cumpar una de 2gb ddr2 800 mhz dar celelalte nu stiu de cat mhz is! funda

6 răspunsuri:
| Zangetsu a răspuns:

Poti vedea la ce frecventa iti opereaza memoriile cu ajutorul programului cpu-z. http://www.cpuid.com/downloads/cpu-z/1.64-setup-en.exe
daca iti apare 400mhz, inseamna ca sunt de 800mhz deoarece ddr inseamna double data rate. daca au frecventa mai mica de 800mhz, placuta de 2gb ar trebui sa mearga deoarece isi va cobori automat frecventa pentru a fi egala cu celelalte.

| Th3Li0N explică (pentru Zangetsu):

Am de 266.0 mhz am verificat cu cpuid deci o sa fie compatibile cu cea de 2gb ddr2 de 800mhz?

| Zangetsu a răspuns (pentru Th3Li0N):

266x2 ar rezulta ca sunt memorii de 533mhz. pentru a fi mai sigur vezi daca gasesti rami la aceeasi frecventa.

| Th3Li0N explică (pentru Zangetsu):

Am gasit una cu 667 o sa fie mai buna?

| Zangetsu a răspuns (pentru Th3Li0N):

Ti-am zis, daca are frecventa mai mare isi va micsora automat frecventa pentru a se potrivi cu celelalte placute, deci in mod normal nu ar trebui sa intampini probleme.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie sa fii atent ca placuta cumparata sa fie de aceeasi frecventa cu cea veche. Altfel va da rateuri.