| KRLL a întrebat:

Am cumparat recent un stick de 1TB (1000GB) la mana a doua, adica nu nou
Problema e ca nu imi salveaza tot ce e in foldere si unele PDF-uri.
Deci se salveaza cam tot in afara de foldere.
Cineva mi-a spus ca ar fi fake, dar vreau si pararea altora.
Mentionez ca viteza de copiere e buna.
Un ajutor va rog?

Răspuns Câştigător
| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
Exista stikuri de 1Tb dar sunt foarte scumpe mai bine iti ei un laptop de nivel Medium la acei bani (un stick de 1Tb pe piata costa undeva la 3400~).

1 Sunt doua tipuri de Stikuri fake si original.
Fake este hakuit dar si design sa arate ca originalul cat mai bine sa zica ca are un 1Tb dar are sub 1Gb iti dau un link nu de stick Card de memorie ca sa intelegi mai bine.

http://li.ro/lite

2 Fa o formatare la stick.
Foloseste aceasta metoda daca nu merge cea de baza (din acest video poti vedea si cantitatea de memorie al stikului memoria reala, cand ajungi la aceea etapa disk list).

3 Pe viitor cand cumperi un stick indiferent de la cine mai intai testeaza (daca ala refuza inseamna ca ceva este in neregula daca accepta si testezi vezi si cantitatea lui reala inseamna ca este in regula).

PS:Viteza de transfer se poate hakui si eu folosesc aceasta metoda pe stick pentru viteza mai mare.

Si inca ceva momentan nimeni nu cumpara stikuri de 1Tb ca cine da atatia bani mai bine ei un hardisk extern si iesi mai ieftin.

PS CuriousStuff in magazine oriunde din Romania poti gasi stikuri de la 128Gb pana la 512Gb chiar si 1Tb problema este ca nu se fac aprovizionari mari la acele stikuri ca nu este cerere pentru asa ceva cine cumpara stick de 1Tb mai bine ei un hardisk extern ca iesi in avantaj puncte de vedere.

| doctorandus a răspuns (pentru DragomirMihail2020):

Dap. La preturile din 2021:

- adaptor pentru USB cu M.2 SATA AHCI: 25-35 Euro, poti sa-l cumperi de pe Wish.com, e OK;
- Samsung 860 2 TB: 215 Euro.

Total: 240-250 Euro pentru un stick de 2 TB (zecimali, nu binari).

8 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Sunt 99% sigur ca nu exista stickuri USB de 1TB. Cele mai mari sunt de 128GB si ajung sa coste cateva milioane. Abia sunt harduri de 1TB si 2TB.
Concluzie: Cine ti l-a vandut te-a pacalit. Poti sa vezi exact cata memorie ai pe un flash drive daca il bagi in PC. Daca nu iti arata memoria reala formateaza-l si o sa-ti arate.

| KRLL explică (pentru CuriousStuff):

Faza e ca scrie si pe el 1TB, adica asa e din fabrica cred, ca nu e scris pe el cu pixu

| DragomirMihail2020 a răspuns:

Uite si un tutorial cum se face formatarea complexa si mai buna decat cea simpla.
Si multumesc pentru Funda.
https://www.youtube.com/watch?v=51W7zOufhxg

| KRLL explică (pentru DragomirMihail2020):

Prin metoda asta l-am formatat si eu, dar cand am zis ca nu a mers, m-am refererit ca nu s-a reparat problema.De formatat merge si clasic, adica click dreapta si format...Mersi

| takemyword a răspuns:

Ai incercat sa il formatezi? Daca are probleme, asta ar trebui sa le rezolve pe majoritatea.

| KRLL explică (pentru takemyword):

L-am formatat si nu a mers.

| takemyword a răspuns (pentru KRLL):

M-am mai interesat si in caz ca nu e Kingston DataTraveler HyperX Predator, care e de 1TB si costa o mica avere, probabil ai fost tras pe sfoara. Macar ai platit mult pe el? laughing