| GeorgeRo2211 a întrebat:

Salut, am o mare problema.
Am un Dell Optiplex 755 si mi-am cumparat un procesor Pentium D 925 Dual Core 3ghz (soket lga 755), l-am pus pe pc iar cand il pornesc mi se tureaza ventilatorul si becul de la butonul de power sta rosu.
Cum as putea rezolva aceasta problema? (va rog fara caterinca)(am incercat si cu un bios mai vechi A11)

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Adică pc-ul, SO-ul, pornește sau nu?

| GeorgeRo2211 explică (pentru sierra1):

Porneste dar nu am imagine si face ce am spus mai sus

| sierra1 a răspuns (pentru GeorgeRo2211):

Adică nu se vede nimic nici pe un ALT monitor?

| GeorgeRo2211 explică (pentru sierra1):

Nu, practic porneste dar procesorul nu clucreaza si din ce am vazut se incalzeste rapid si tare( l-am pus de test fara acel heatsink)

| sierra1 a răspuns (pentru GeorgeRo2211):

Cu vechiul procesor mai merge (ai incercat?)

| GeorgeRo2211 explică (pentru sierra1):

Da merge

| sierra1 a răspuns (pentru GeorgeRo2211):

Procesorul și placa de bază nu se "impacă" - par incompatibile

| GeorgeRo2211 explică (pentru sierra1):

Asa ma gandesc si eu dar nu stiu, soket ul este acelasi.
Poate exista riscul sa fie stricat dar nu stiu ce sa zic...(sper sa nu)