| Hailauna a întrebat:

Salut! Am o placă video 1650 4 gb simplă și acum vjne întrebarea: La câte °c ar pușca placa și câte grade ar trebui să aibă normal? La mine ajunge și la 85 °c

6 răspunsuri:
| Andresso a răspuns:

Placile astea mai noi sa zic asa din 2016 pana in prezent au protecții, nu pușcă niciuna. Daca ajunge la temperatura maxima suportabila, se va stinge automat placa video(se va da probabil un restart automat la pc).

La ce jocuri ai 85 grade?
Nu ar trebui sa ai asa mult tinand cont ca e o placa destul de slaba.
Placile video care au temperaturi mari pentru o perioada multa vor pușca mai repede într-adevăr.

| Hailauna explică (pentru Andresso):

Warframe pe maxim, Fortnite, Valorant, Rocket jocuri dinăstea mai greu de rulat

| Andresso a răspuns:

La cel mai solicitant jov pe care l-ai avea si l-ai juca... dupa parerea mea, placa aia nu ar trebui sa depaseasca 70 grade. Acum depinde si de la ce "brand" (gigabyte, Asus, msi, etc.)ai placa video si cate ventilatoare are si ce heatsink are.

| Hailauna explică (pentru Andresso):

E de la Asus și are două ventilatoare (incluse că cele opționale că nu au venit cu pc-ul)

| FireLionYTB a răspuns:

Păi depinde si ce cooler ai ca sa răcească componentele de la pc

| Hailauna explică (pentru FireLionYTB):

Eu înafară de cel de pe procesor și cele de pe sursă și placă nu am